Які іменники мають лише однину. Групи іменників, що мають форми тільки однини. Функції категорії однини

Клас: 6 «Б»

Вчитель: Татарінова О. В.

Тема уроку: «Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини».

Структура уроку:

1. Організаційний момент. Психологічний настрій

2. Перевірка засвоєння раніше вивченого.

3. Етап відкриття нових знань.

4. Робота над темою уроку. Постановка проблемної ситуації (запровадження тему).

5. Вивчення нового матеріалу.

6. Закріплення знань з пройденої теми. Робота з підручником.

7. Узагальнення та систематизація знань.

8. Домашнє завдання.

9. Підбиття підсумків уроку.

Цілі уроку:

1) корекційно-освітня : формування знань учнів про іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

2) корекційно-виховна : формування позитивної навчальної мотивації та розвиток інтересу до вивчення російської мови

3) корекційно-розвиваюча : корекція та розвиток мови, уваги, мислення.

Запланований результат:

знати: іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини;

вміти: розрізняти іменники, що мають форму тільки однини, і іменники, що мають форму тільки множини, правильно утворювати важкі форми множини;

вчитися: точно, доречно вживати в мові іменники, що мають форму лише однини чи лише множини.

Устаткування: проектор, екран, комп'ютер, презентація, дидактичний матеріал (картки з диференційованими завданнями), «смайли» для проведення рефлексії, підручник російської мови - Галунчикова Н.Г., Якубовська Е.В. Російська мова. Підручник для 6 класу спеціальних (корекційних) освітніх закладів VIII виду, Москва, «Освіта», 2014 .

    Організаційний момент.Психологічний настрой.
    На урок усі зібралися!
    Прокидайся! Не лінись!
    Щоб багато чого досягти,
    Потрібно добре вчитися!

Вправа «Маятник головою» («Малий маятник»)

Початкове положення: стати прямо, ноги трохи вже ширини плечей.

Опустити голову вниз, подивитися на підлогу - різкий короткий вдих. Підняти голову вгору, подивитися на стелю – різкий короткий вдих. Видих йде пасивно в проміжках між вдихами, голова при цьому не зупиняється посередині. У жодному разі не можна напружувати шию.
2. Перевірка засвоєння раніше вивченого.

Хлопці, скажіть, які дві форми числа мають іменники. (Іменники можуть мати форму однини і форму множини).

Згрупуйте дані іменники ( книга, уроки, квітка, дерево) в залежності від їх числа і допишіть форму числа, що бракує. Скільки буде стовпчиків? ( Два стовпчики: однина і множина).

Перевіримо, що вийшло. (Книга – книги, урок – уроки, квітка – квіти, дерево – дерева).

А тепер прочитаємо текст на слайді:

Пропонуємо спекти до чаюпечиво. Дріжджі вам не знадобляться. Збийте два яйця зі склянкоюцукру . Додати по півсклянкисметани ікефіру . Додати трохисоди і всиптеборошно. Замісітьтісто і розкотіть його. Виріжте фігурки і випікайте їх. Готове печиво посипте тертимшоколадом. Подавайте дочаю, молоку , вершкам. Смачного!

Випишіть виділені слова в називному відмінку в наші стовпчики в залежності від їх числа.

Чи все у вас вийшло?

3. Етап відкриття нових знань.

Вчитель допомагає учням дійти висновку, що іменники кефір, цукор, печиво, сметана, сода, борошно, тісто, шоколад, чай, молоконеможливо поставити у форму множини, а іменники дріжджіі вершкинеможливо поставити у форму однини.

Ознайомтеся з текстом підручника на сторінці 111. Чи ця інформація збігається з нашими висновками? ( Так, збігається).

Ми маємо запам'ятати, як пишуться словникові слова кефір, печиво, сметана, шоколад. (На дошці).

4. Робота з темою уроку. Постановка проблемної ситуації (введення у тему).

Діти, як би ви визначили тему нашого сьогоднішнього уроку. ( Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини).

Навіщо нам це потрібно знати? (Щоб правильно говорити та писати такі слова, бути грамотними людьми).

5. Вивчення нового матеріалу.

1) - А якщо все-таки необхідно сказати про сметану чи молоко у множині, то як можна вийти зі становища? (Учні пропонують власні варіанти).

Подивіться на картинку підручника на стор. 111. (На зображенні зображені пачки молока, кефіру, сиру, сметани. Учні приходять до висновку, що можна сказати словосполученням: кілька пачок молока, сиру, сметани, кефіру).

2) - Подивіться на картинки та розшифруйте слова. У чому їхня особливість?

Ребуси


Які ж значення бувають у іменників, що мають форму тільки однини?

1. Назви безлічі однакових осіб, предметів: молодь, дітлахи, студентство, листя.

2. Назви речовин, матеріалів, продуктів харчування: бензин, мед, молоко, гас.

3. Назви рослин: горох, капуста, морква, жито.

4. Назви якостей, властивостей: білизна, молодість, темрява, свіжість.

5. Назви дій та станів: читання, ходьба, подив, плавання.

6. Власні назви одиничних предметів: Москва, Волга, Рязань, Ока.

Зарядка для очей «Семиквітка»

3) – А тепер спробуємо розгадати кросворд. Якщо у нас виникнуть труднощі, то нам допоможуть ті, для кого він був домашнім завданням.

Кросворд

Додаток 1.

Що поєднує всі ці слова? ( Усі вони використовуються лише у формі множини).

- Які ж значення мають іменники, які мають форму лише множини?

    Назви парних предметів, що складаються з декількох частин:

штани, ваги, ворота, ножиці, ноші, окуляри, граблі, лещата.

    Назва матеріалів або їх відходів, залишків: білила, парфуми, консерви (кон- (лат.) «з», серво – зберігати (лат.)), тирсу, висівки.

    Назви ігор: пальники, салки, жмурки, шахи.

    Назви проміжків часу: доба, будні, канікули.

    Географічні назви: Афіни, Альпи, Карпати, Митищі, Сочі.

6. Закріплення знань з пройденої теми. Робота із підручником.

1) - Вивчіть упр. 184 на стор. 112. Продумайте план роботи. Розкажіть про те, як ви працюватимете. ( Учні планують свою діяльність:

1) назвати предмети на картинці; 2) визначити пропущені літери у словах із рамки; 3) розподілити слова з рамки за групами).

Усна робота з упр.184:

    називаємо слова, зображені на картинці, визначаємо їх число ( окуляри, ножиці, кліщі, граблі – ці слова мають форму лише множини);

    визначаємо літери, пропущені в словах із рамки.

Письмова робота з упр.184 у парах:

    вибираємо слова з рамки за даними групами: іменники, що мають форму тільки однини: 1-а пара - назви продуктів, 2-а пара - назви металів; іменники, що мають форму лише множини: 3-я пара – назви продуктів, 4-а пара – назви інструментів, 5-а пара – назви ігор, всі разом – назви рідких речовин).

Етап контролю.

Перевірка роботи. Кожна пара зачитує виписану нею групу слів. Учні визначають правильність виконаного завдання завдання.

Фізкультхвилинка

Якщо ви чуєте іменник, який має форму лише однини, то присідаєте, якщо це іменник, що має форму лише множини – плескаєте над головою.

Лимонад, ножиці, кисень, жмурки, хоробрість, канікули, шахи, срібло, молодість, радість, санки.

«Допиши слівце».

    По-геройськи Олена з лінню

Воювала цілий день,

Але, на превеликий жаль,

Перемогла Олену _________.

    Оля мучила гребінець,

До школи робила зачіску.

Мучила мучила,

Так вийшло _________.

    Тряс і тряс портфель Тарас,

Щоб знайти зошити,

Але зошити щоразу

З ним грали у __________.

    Чверть знову почалася,

Годинники затикали,

А мене питання гнітить,

Чи скоро _______________.

Учням пропонується знайти та виписати іменники, які мають лише одне число. Робота перевіряється вголос. (Лінь - од.ч., опудало - од.ч., хованки - мн.ч., канікули - мн.ч)

Ви часто кричите: Ура! Канікули!» Це просте земне слово має своєю появою небу.

Канікулою стародавні римляни називали Сіріус - найяскравішу зірку у сузір'ї Великого Пса. У найсвітліші дні (З середини липня до кінця серпня)Сонце проходило через це сузір'я. Тоді робили перерву у заняттях, наступали канікули. Спочатку канікулами називали лише літній відпочинок. Потім слово канікулипочало ставитися до будь-якої перерви у навчанні: влітку, взимку, навесні. Тому ми зараз говоримо: літні канікули, зимові канікули, весняні канікули.

    – Визначте, чи вірно утворено кількість іменників.

1. повстання – повстання

2. ворота - ворота

3. срібло - срібло

4. відлига - відлига

5. цитата – цитати

6. консерви – консерва

7. буряк - буряк

8. щавель - щавлю

Перевіряємо.

Правильно: 1. повстання - повстання

5. цитата – цитати

    Музичний диктант.

Зараз ми з вами пограємося, трохи підвищимо свій настрій. А що нам підвищує настрій? (Музика).Потрібно знайти іменники у множині в запропонованому уривку з пісні, а також вгадати саму пісню.

    Ах ви сіни, мої сіни, сіни нові мої

Cені нові, кленові, візерунчасті.

    Якщо я чешу в потилиці – не біда!
    У голові моєї тирси - так! так! Так!

У якій формі вживані слова сіниі тирса? (У формі множини).

    Узагальнення та систематизація знань.

Що нового дізналися на уроці?

(Орієнтуючись на матеріали уроку, учні відповідають питання)

    Домашнє завдання.

А тепер — домашнє завдання. У кожного воно буде індивідуальне.

    Підбиття підсумків уроку.

Заключне слово вчителя.

Хлопці, ви всі молодці. Добре справлялися з труднощами на уроці. (Виставлення оцінок).

А тепер оцініть свій настрій та роботу на уроці. Ідучи, на дошці за допомогою «смайлика» оцініть ваше здоров'я. (На слайді зображені «смайлики» та коментарі до них: веселий «смайлик» – «Мені було цікаво!»; похмурий «смайлик» – «Мені було нудно…»; сумний «смайлик» – «Мені було важко»).

Додаток 2.

Додаткові завдання.

1.Списати та відгадати загадки. Записати відгадки у два стовпчики.

Од.ч. Мн.ч.

Ну, хто готовий свої дві шпаги

Схрестити через клаптик паперу? Ножиці.

З того і з цього боку

У клітинах коні та слони.

Але не можуть утриматися,

Щоби один з одним не битися. Шахи.

Спершу з гори летиш на них,

А потім у гору тягнеш їх. Санки.

Білий, як сніг. У честі у всіх.

До рота потрапив, там і пропав. Цукор.

Дерев'яні коні по снігу скачуть,

А у сніг не провалюються. Лижі.

Білий камінчик розтанув, на дошці сліди залишив. Крейда.

Червона дівчина сидить у в'язниці, а коса на вулиці. Морква.

Білий камінь із гори
Завжди стоїть на столі.
Хто його не їсть,
Той смак не знає. Сіль.

    Заповни колонку тлумачного словничка. Запиши пропозиції в зошит.

Сільськогосподарська зброя з рідкісними

зубами для згрібання сіна.

Металевий інструмент для

висмикування цвяхів.

Інструмент для різання з двома гострими

Інструмент для затискання оброб-

ного матеріалу.

    Напиши знайомі тобі ігри у два стовпчики.

Настільні ігри

Відзнач іменники, що мають лише одне число.

    Запиши словосполучення у два стовпчики: 1) із іменниками, які мають тільки форму однини; 2) з іменниками, які мають лише форму множини.

Березові дрова, ранні заморозки, бджолиний віск, пофарбували перила, дубові меблі, дорожній пил, замінили окуляри, купили годинник, точні ваги, туалетне мило, розпустився бузок, похмура погода, добірна пшениця, почалися канікули.

Од.ч. Мн.ч.

    Запиши словосполучення у два стовпчики: 1) із іменниками, які мають тільки форму однини; 2) з іменниками, які мають тільки форму множини.

Шкіряне взуття, дрібні гроші, синє чорнило, білосніжна білизна, безтурботний сміх, каштанові кучері, міцна дружба, веселі іменини, зайвий клопіт, цвітна капуста, французькі парфуми, липовий мед, пекучий перець.

Од.ч. Мн.ч.

У надрах землі багато корисних копалин: (…). 2. До гастроному надійшли необхідні продукти: (…). 3. Влітку ми збирали у лісі ягоди: (…).

    Допишіть речення, використовуючи іменники, які мають тільки форму однини.

    Позитивні риси людини: доброта, …., …. ; негативні якості: грубість, …., …. .

    На городі ми посіяли моркву, …., … та посадили картоплю, …., …. .

    Випишіть іменники в наступній послідовності:

    Використовуються лише у однині;

    Використовуються лише у множині;

    Використовуються в однині і множині.

Територія, санки, гай, канікули, нафта, шахи, рідня, кліщі, сутінки, ім'я, вчитель, дно, вершки, сіно, цукор, ворота, чорнило.

    Відгадайте загадки. Запишіть їх разом із відгадками.

Два кінці, два кільця, посередині гвоздик. (Ножиці)

Без ніг, а ходять, без рук, а вказують. (Годинник)

Завжди ходять, а з місця не сходять. (Годинник)

Кругленькі, біленькі, всьому світу милі. (Гроші/монети)

Зубасти, а не кусаються. (Граблі)

Звечора закладу, всю ніч спокійно пролежу. (Ворота на запорі)

ЦІЛІ:

  • знати: про іменники, що мають форму тільки однини;
  • вміти: вживати зазначені іменники у поєднанні з прикметниками і дієсловами минулого часу.

Хід уроку

1. САМОДИКТАНТ.

2. Сонце повітря і волога (підвищують) ур.жайность.

а) Списати пропозицію.

б) Вставити пропущені букви.

в) Розкрити дужки.

г) Пояснити орфограми.

3. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

а) Випишіть іменники в стовпчик: сонце, повітря, волога, врожайність.

б) Визначте рід і число: однину.

в) Чи можна від цих іменників утворити форму множини?

За допомогою яких закінчень це можна зробити? (- Ы, -І; -А,-Я).

г) – Який можна зробити висновок? ( Є іменники, які мають форму тільки однини.)

д) Дати характеристику речення:

1) (Що?) «Сонце, повітря, волога» - це підлягають, виражені іменниками.

2) Про них (що говориться?), що вони «підвищують». Це присудок, виражений дієсловом.

3) «Підвищують» (що?) врожайність. Це доповнення, виражене іменником.

4) «Сонце», «повітря», «волога» - однорідні підлягають, оскільки вони відповідають одне й те питання і ставляться одному й тому слову. Перше і друге підлягають з'єднуються інтонацією перерахування, вони поділяються комою, Друге і третє – з'єднуються спілкою «і», яка є одиночною, в цьому випадку кома не ставиться.

5) Пропозиція щодо інтонації - оповідальна, за метою висловлювання – неокликова.

6) Поширене.

4. СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

Тема сьогоднішнього нашого уроку, дружно читаємо на дошці: «Іменники, які мають форму тільки однини».Будемо вчитися розрізняти іменники, які вживаються тільки у формі однини від тих, які мають два числа. Коштують гарні «погоди». Можна так сказати? Слово «погода» не має форми множини. Можуть бути і «затяжні дощі», проходити «сильні грози», лютувати «сильні завірюхи і хуртовини», але «погода» - відмінна, добра, змінна, погана, огидна - все ж таки залишиться «погодою», іменником в однині.

5. РОБОТА З КНИГОЮ.

Стр.206, читаємо правило.

На дошці плакат зроблений самостійнодо цього уроку.

1. Речові:молоко, сметана, бензин, гас, кефір.
2. Абстрактні:любов, дружба, почервоніння, доброта, строгість.
3. Зобиральні:вчительство, боярство, куркульство, листя .
4. Власні:Кавказ, Урал, журнал "Крокодил", Електросталь.

6. ЗАКРІПЛЕННЯ.

Я читаю текст, а ви випишіть іменники в два стовпчики: однину і множину.

Ви хочете спекти щось на вечерю. Не у кожної господині знайдуться під рукою дріжджі.Випікайте печиво.Зробіть це так. Збийте два яйця зі склянкою цукру.Додати півсклянки сметани,трохи розведеною кефіром.Додати содиі всипте борошно.Замісіть тістоі розкотіть його. Виріжте фігурки і випікайте їх. Готове печивопосипте тертим шоколадом.Подавати треба до чаю, вершкам.Смачного!

У перший стовпчик виписати слова: печиво, цукор, сметана, кефір, сода, борошно, тісто, шоколад, чай.

У другому стовпчику - дріжджі, вершки.

– Які ще слова можна додати до цих стовпчиків?

7. На дошці слова.Виписати їх у 3 стовпчики:

од.ч.і мн.ч.

Ц. фра, заморо.ки, ш. піт, темрява, в. , агресія.

– Яких слів у російській мові більше? ( Ті, які мають два числа).

– Яких граматичних ознак не мають іменники, які мають форму лише множини? ( Рід, відмінювання).

– Що таке синоніми? Знайди їх у наших словах.

8. СПІЛЬНА РОБОТА.

Підібрати до іменників антоніми. Вони повинні вживатися тільки у формі однини.

– Що таке антоніми? На дошці:

9. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ(Усно підібрати антоніми до іменників).

Відлига – заморозки; свято – будні; світанок - потемки.

Вигадати пропозицію з одним із слів.

10. ВСТАВИТИ іменники, які використовуються лише у формі однини.

У природи нема поганої погоди) . Кожна … (погода) … (благодать). Шура …(сіно) ворушив, …(граблі) у …(сіні) забув.

Під снігами спить... Нехай...(пурга) в полях пряде. … (Лютий) сивий дорогою бреде. Нехай знову похолоднішало, а …(весна) все ж таки прийде.

11. ПІДСУМОК УРОКУ.

Що нового дізналися на уроці?

12. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК.

Муніципальна освітня бюджетна установа Ліцей №6 муніципального району Мелеузівський район Республіки Башкортостан

Конспект уроку

на тему

«Іменники,

які мають форму тільки

однини»

(5 клас за програмою «Школа 2100»)

Склав учитель

російської мови та літератури

Ісанова І.Г

Мелеуз, 2013р.

Тема уроку «Іменники, які мають форму тільки однини»

Тип уроку. Урок відкриття нових знань.

Цілі як діяльність учнів.

1) М/п (метапредметна): витягувати інформацію, подану у різних формах (текст, ілюстрація),

переробляти та перетворювати інформацію з одного виду в інший (в ілюстрацію, схему),

володіти різними видами аудіювання (вибіркового, детального).

2) 6ЛР (знання мови як мовної діяльності): впізнавати іменники, що мають форми тільки однини,

визначати їхню тематичну приналежність,

розрізняти іменники, що мають і не мають співвідносних форм числа (єдиного або множинного).

3) 3ЛР (оволодіння вміннями різних видів усного та писемного мовлення): знаходити у тексті іменники, мають форму лише множини, лише однини, і навіть обидві форми числа, правильно вживати в промови.

Устаткування.

1) Підручник «Російська мова. 5 кл.»: навч. для освіт.установ: у 2-х кн. Кн. 2/ Р.Н.Бунєєв, Є.В.Бунєєва, Л.Ю.Коміссарова, І.В.Текучова, Н.А.Ісаєва; під нав. ред. акад. РАВ А.А.Леонтьєва. - М.: Балас, 2012.

2) Презентація до урокуprezent_ rus_5 kl_ ur96 (сайт «Освітня система «Школа 2100»)

3) комп'ютер, проектор.

Хід уроку

I. Орг.момент. Вітання. Перевірка готовності до уроку. Виявлення відсутніх.

ІІ. Перевірка домашньої роботи. Актуалізація знань, з урахуванням яких будується «місток» до вивчення нового.

Комунікативні УУД

1. Будувати зв'язне монологічне висловлювання у навчально-науковому стилі.

2. Дотримуватись норм побудови мови (логічність, послідовність, зв'язність, відповідність темі та ін.)

Сьогоднішній урок розпочнемо з перевірки домашнього завдання:

1) прослуховування питання планів, складених учнями за завданням до вправи 399;

2) усні розповіді на лінгвістичну тему «Що знаю про кількість іменників».

Зразковий план питання

1. Що означає іменник в однині і в множині?

2. За допомогою чого передається зміна іменника за числами?

3. Що являє собою форма подвійного числа іменника?

4. Які групи іменників мають форму лише множини?

Зразковий оповідання на лінгвістичну тему «Що я знаю про кількість іменників».

У російській мовою однією з непостійних морфологічних ознак іменника є категорія числа. Іменник має форму однини, коли предмет одиничний, наприклад: стіл, вікно. Іменник має форму множини, коли предметів два і більше, наприклад: столи, вікна.

Зміна іменника за числами передається за допомогою закінчень: місяць – місяці, вечір – вечора.

У давньоруській мові існувала особлива форма двоїни, яка вживалася для позначення двох предметів, наприклад: стіл – однина, столу – подвійне число, що означало «два столи»; столи – множина. Коли форми двоїни стали зникати з язика, найдовше вони зберігалися у слів, що називають парні предмети: очі, боки, роги, рукави. Ці форми збереглися до нашого часу, але вже як форми називного відмінка множини.

Ще є іменники, що мають форму тільки множини. До них належать іменники, що позначають складові («парні») предмети – окуляри, штани; речовини – чорнило, вершки; явища природи – сутінки, заморозки; події – іменини; відрізки часу – канікули, доба; ігри – жмурки, шахи; географічні назви – Альпи, Карпати.

III . Мотивація цілепокладання та визначення мети уроку.

Регулятивні УУД

1. Висловлювати припущення з урахуванням спостережень.

2. Формулювати питання (проблему) уроку.

1) Проблемна ситуація. Пошук проблеми та визначення проблеми учнями.

Робота з презентацією (prezent_ rus_5 kl_ ur96).

У своїх лінгвістичних оповіданнях ви говорили про таку граматичну категорію, як число. Давайте поспостерігаємо ще. Подивіться на картинки та скажіть, що на них намальовано.

(На картинках – молоко, цукор, рис.)

Що спільного у цих слів?

(Ці слова позначають речовини.)

(Ні. Ці предмети не можна підрахувати.)

Спробуйте зважити або налити ці речовини.

(Налити молока, зважити два-три кілограми цукру, чотири тонни рису).

Яку кількість ви отримали?

(Вийшло двояке число.)

Спробуйте утворити від цих слів форму множини. З якою проблемою ви зіткнулися?

(Проблема у тому, що форму множини від даних слів утворити не можна.)

Зробіть висновок із ситуації.

(У цих слів немає форми множини.)

3) Формулювання теми уроку та її цілей учнями (за участю вчителя).

На початку уроку ми говорили, що у іменників є форми однини і множини, є іменники, які мають форму тільки множини. Такі іменники можна розподілити за тематичними групами. Зараз перед нами слова, які не мають форми множини. Як ви вважаєте, чим сьогодні ми займатимемося на уроці? Що взнаємо нового? Сформулюйте мету нашого уроку.

(Мета нашого уроку полягає в тому, щоб навчитися розрізняти іменники, що мають форму тільки однини і виділяти групи таких слів).

Давайте порівняємо ваше формулювання з формулюванням у підручнику на стор.223 до параграфа №45 (Учні читають).

IV . Діяльність учнів з освоєння первинних знань і умінь на тему уроку.

Регулятивні УУД

1. Шукати шляхи вирішення проблеми.

2. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Пізнавальні УУД

1. Перетворювати інформацію (текст у схему).

2. Володіти прийомами відбору та систематизації матеріалу.

1) Первинна діяльність учнів щодо добування знань на основі спостереження над навчальним (мовним) матеріалом.

Прочитайте слова (робота з презентацією -prezent_ rus_5 kl_ ur96).

Людство, людина, родич, рідня, залізця, залізо, листя, листя, горох, горошина.

Випишіть в одну колонку іменники, які можна підрахувати, в іншу – предмети, що позначають, які не можна підрахувати.

Давайте подивимося, які групи ви розбили слова.

Слова можна розбити на дві групи. Перша – у ній те, що підрахувати не можна, у другій – можна

людство людина

рідня родич

залізо залізця

листя лист

горох горошина

Спробуйте утворити від слів кожної групи форми іншого числа.

Від слів першої групи утворити форму множини не можна, а ось від слів другої групи можна. Людина – люди, родич – родичі, залізця – залізки, лист – листи, горошина – горошини.

2) Попередні висновки та їх узагальнення у графічній формі (схема, таблиці тощо).

Який висновок ви можете зробити?

У російській мові є іменники, що мають форму

тільки однини.

Справді, у російській є іменники, мають форму лише однини. Приклади таких іменників представлені на слайді (продовження роботи з презентацією).

Олія, сміливість, дітлахи, нафта, доброта, золото, синьова, меблі, студентство.

Розділіть слова на тематичні групи, продовжіть ряд слів своїми прикладами.

1. Назви речовин: мало, нафта, золото (рис, цукор, молоко)

2. Назви сукупності чогось: дітлахи, меблі, студентство (селянство, молодь, старі)

3. Назви абстрактних понять: сміливість, доброта, синьова (любов, хоробрість, злість)

Давайте спробуємо скласти схему-опору на тему уроку «Іменники, що мають форму тільки однини» Попрацюйте в парах.

(Після роботи у парах на дошці записуються кілька схем-опор).

V. Первинне закріплення умінь використання на практиці нових знань.

Пізнавальні УУД

1. Виділяти головне, згортати інформацію до ключових понять.

2. Аналізувати, порівнювати, встановлювати подібності та відмінності, групувати.

3. Перетворювати інформацію з однієї форми до іншої (текст, схема, таблиця).

Комунікативні УУД

1. Вільно викладати свої думки.

2. Слухати та чути інших, бути готовим коригувати свою точку зору.

3. Домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності.

4. Надавати взаємодопомогу, здійснювати взаємний контроль.

Зараз перевіримо практично, як можна використовувати отримані знання про тематичні групи. Наприклад, вправа 401(розвивається вміння підбирати іменники тільки однини) . (Читається завдання). Підказка: слово має називати або сукупність чогось, або абстрактне поняття, або речовина (продукт).

Діти - дітлахи (сукупність, безліч) і дитинство (Абстрактне поняття); горошина – горох (продукт); молочний – молоко (продукт); нафтовик - нафта (речовина); пшеничний - пшениця (продукт); добряк – доброта (абстрактне поняття); сміливець - сміливість (абстрактне поняття); синє - синьова (абстрактне поняття); молодець - молодецтво (абстрактне поняття); масляка - масло (продукт).

(Вправа виконується усно)

Це завдання було легким, і робили ми його разом. Ускладнимо. Зараз кожен із вас, виконуючи вправу 403(розвивається вміння знаходити в тексті та групувати іменники, що мають і не мають співвідносних форм числа) самостійно випише іменники за групами: 1) іменники, що мають форму однини і множини;

2) іменники, що мають форму тільки множини;

3) іменники, що мають форму тільки однини.

Потім ми проведемо взаємоперевірку, а потім разом поміркуємо про сенс цього вірша.

1) Іменники, що мають форму однини і множини - простір, бір, стовбур, смола, далечінь, хаща, мурашник, білка, стрілка, сосна, ліс, старий, слід, рік, голка, шишка, мураха;

2) Іменники, що мають форму тільки множини – ворота;

3) Іменники, що мають форму тільки однини - дах, напівтемрява, спека, кора, глуш, суш, висота, дитинство.

Після плідної практичної роботи перейдемо до узагальнення. Тепер ми всі знаємо про таку категорію, як число іменників. Спробуємо наші знання перетворити на таблицю, тобто. систематизувати.

( Колективне складання узагальнюючої таблиці «Число імен іменників».)

Заповніть таблицю.

Число

Значення

приклад

(Учні заповнюють таблицю)

Число

Значення

приклад

Од.ч. - Мн.ч.

один предмет – багато предметів

друг – друзі, ліс – ліси

Лише мн.ч.

1) складові («парні») предмети

2) речовини (продукти)

3) явища природи

4) події

5) відрізки часу

6) ігри

окуляри, кліщі

парфуми, ріжки

заморозки, сутінки

хрестини, проводи

добу, будні

шашки, хованки

Тільки од.

1) речовини (продукти)

2) сукупність

3) абстрактні поняття

золото, м'ясо

молодь, старі

відвага, пустощі

Перевірте себе (проеціюється на екран таблиця). Ви впоралися із цим завданням.

VI . Рефлективна діяльність учнів та вчителі.

Регулятивні УУД

1. Співвідносити цілі та результати своєї діяльності.

2. Виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності роботи.

1 ) Рефлексія учнів (Я ЗНАЮ…; Я ВМІЮ…).

Наш урок добігає кінця, і хотілося б підбити підсумок. Зробити його допоможе фраза: «Я знаю ключові слова сьогоднішньої теми…». Продовжіть мою пропозицію.

Іменники тільки однини, тематичні групи іменників тільки однини: 1) речовини (продукти); 2) сукупність; 3) абстрактні поняття і т.д.

2) Оцінювання учнями своєї навчальної роботи під час уроці (у межах первинної перевірки сформованості умінь).

За якими критеріями оцінюватимете себе?

3) Оцінювання вчителем досягнень учнів під час уроку (загальна оцінка колективної праці на уроці; оцінка навчальної діяльності учнів у парах та групах; індивідуальна оцінка, виставлена ​​окремим учням).

VII . Домашнє завдання вправу 405 (вчитель пропонує доповнити кожну групу трьома-чотирма словами). Інші завдання виконуються у повному обсязі.

Які слова не мають однини?

    Зазвичай, у російській мові слова мають дві форми - множина і однина.

    Але є, які мають лише множину.

    До таких слів належать ті, які мають значення парних чи складних предметів. Прикладом можуть бути - ножиці, штани, окуляри і т.д.

    Назва ігор – щахмати, шашки, нарди.

    Проміжки тривалого часу – доба, будні.

    У російській мові не дуже багато слів, які не мають однини. З кожним із них, чому воно з'явилося, треба розбиратися окремо.

    Наприклад, взяти слово «брама». У нього немає однини. Як же могло так вийти? Все стане зрозумілим, якщо згадати, що таке брама. Ворота - це великі двері в паркані, що складаються з двох половинок. Немає сенсу воріт, якщо вони мають лише одну стулку. Тому вийшло так, що потрібно мати дві стулки, тобто МНОЖНЕ число.

    Те саме стосується й слова ножиці. Ножиці складаються із двох половинок. Кожна їх немає сенсу поодинці, а разом становлять цілий предмет.

    Також множина може мати слова, що позначають невизначену велику кількість чогось. Наприклад: сутінки (багато напівтемряви), чорнило (багато чорної речовини).

    Ось які слова мені пригадалися під час прочитання Вашого питання:

    окуляри (не окуляри на табло, тоді могло б бути і одне очко, а окуляри для зору чи сонячні)

    духи (наголос на другий склад)

    канікули

    труси (нижня білизна, а не групка боягузливих людей, звичайно ж!).

    Таке явище, як наявність лише однієї з форм - однини або множини - можна спостерігати в російській мові. Якщо говорити про форму множини, то вона завжди зберігатиметься в наступних іменниках:

    Слова, які мають лише множину, і не мають єдиного, поділяються на кілька категорій:

    1. Імена власні географічних місць: Карпати, Гірки, Афіни, Альпи (так їх назвали).
    2. Назви ігор: шахи, шашки, пальники, класики, нарди, хованки, жмурки.
    3. Предмети з кількох деталей: ворота, окуляри, годинники, ваги.
    4. Інструменти: ножиці, лещата, кліщі, граблі, вила.
    5. Іноземні слова: парфуми, консерви, фінанси, колготи.
    6. Тимчасові проміжки: доба, будні, сутінки, поминки, іменини, канікули.
    7. Маси речовин: чорнило, вершки, макарони, висівки, тирсу, дріжджі.
    8. Одяг: труси, штани, штани
  • У російській граматиці не всі іменники мають форму однини. Деякі з них використовуються тільки у множині. Згадаймо їх у зв'язку з позначенням, наприклад, парних предметів:

    щипці, кусачки, сани, штани, шорти, колготки.

    Сюди віднесемо назви деяких ігор:

    містечка, шахи, шашки, жмурки, хованки, наздоганяння;

    назви відрізків часу, станів та дій:

    сутінки, сутінки, доба, будні, проводи, вибори, збори;

    іменники, які називають продукти, залишки, однорідні речовини:

    чорнило, білило, пластівці, щі, вершки, дріжджі, тирса, помої, бризки, шпалери;

    деякі географічні назви:

    Афіни, Лужники, Гімалаї, Карпати, Хібіни, Альпи.

    У російській є досить слів, які мають форми однини, а вживаються лише у множині. Такі слова можна навіть поділити на категорії.

    Наприклад, предмети, що складаються з кількох деталей – ворота та окуляри. Або слова іноземного походження - колготи та парфуми.

    А також список слів, що не мають форми однини можна продовжити - канікули, щі, чорнило, тирса, вершки, шпалери, хованки, салки, джинси, ножиці, шаровари, білила, гойдалки, дрова, граблі, вила, Курили, Мальдіви, люди...

    У російській мові є безліч таких слів, наприклад, ті з яких згадалися мені - штани, окуляри, годинники, консерви, будні, кліщі, сани, ножиці, добу, канікули, колготки, вершки. Також такими словами є назви деяких гри. Це, наприклад слова шашки, нарди, шахи.

    На думку відразу приходять такі іменники, як: ножиці, шахи, іменини, дріжджі, ваги, будні, доба, фінанси, окуляри (як предмет для зору), годинник (як предмет, що показує час), штани, штани, колготи, канікули, парфуми та багато інших. інші.

    Це іменники, які мають лише форму множини.

    У російській мові є деяка кількість іменників, які не мають форм в однині. Вони завжди вживаються у множинінавіть якщо маються на увазі тільки один предмет.

    Серед іменників, не мають однини, Вирізняються кілька типів:

    • назви предметів, що складаються із двох або більше частин: сани, ноші, штани, граблі, плоскогубці, вила;
    • назви явищ, ігор, подій, дій чи станів: пошуки, клопіт, вибори, жмурки, біги, проводи, іменини;
    • назви предметів певної протяжності: доба, канікули, сутінки, будні;
    • назви речовин: білила, дрова, консерви, висівки, тирсу, вершки, щі.

    Серед іменників без форми в однині є і власні імена, такі як Афіни, Карпати, Альпи, Набережні Човни та інші.

Іменники - це головна складова нашої мови. З безлічі можливих слів ми завжди вибираємо більш відповідні нам за стилем та забарвленням. Те, як людина будує свою мову, може дуже багато сказати про її особистість і склад розуму співрозмовнику. Тому дуже важливо вміти грамотно та чітко висловлювати свої думки. Для цього необхідно знати основи граматики російської мови та вміти їх застосовувати у реальному житті під час спілкування з людьми. У цій статті розберемо таку категорію, як кількість іменників.

Іменник в російській мові може вживатися у вигляді однієї з двох можливих форм - в однині або в множині. Число є одним з головних ознак частини мови під назвою іменник. Але існують російські іменники, які можна використовувати в мові тільки в однині або лише в множині. Розберемося в усьому порядку.

Іменники однини

З іменниками в однині все все ясно і зрозуміло навіть без граматичних правил: вони позначають одну річ або обличчя, тобто будь-які (наприклад, ручка, книга, будинок, кішка). Такі іменники в однині мають свій рід (жіночий, чоловічий або середній; іноді загальний), а також, незалежно від числа, схиляються відмінками.

Іменники множини

Ті ж іменники можна використовувати і в множині (ручки, книги, будинки, кішки). Це іменники, що позначають кілька предметів. Дуже часто в російській мові зустрічаються іменники, що мають форму лише множини. Про них ви можете прочитати нижче.

Іменники у множині, в яких часто роблять помилки

Про найчастіші помилки в побутовій мові в російській мові можна було б написати не одну повноцінну статтю, але тут зосередимо нашу увагу лише на неправильному вживанні іменників. У іменників множина і правильне утворення форм дуже часто піддаються сумніву.

Обов'язково варто звернути увагу на правопис наступних слів у родовому відмінку: чоботи – чобіт, валянки – валянок, черевики – черевики, солдати – солдат, місця-місць, яблука – яблук.

А помилки у використанні цих слів у родовому відмінку можна дуже часто почути у продуктових магазинах: мандарини – мандаринів, нектарини – нектаринів, помідори – помідорів, апельсини – апельсинів. Іменники, що мають форму лише множини, дещо відрізняються від даних у плані відмінювання відмінків.

Освіта форм множини: особливості

Деколи в освіті форми множини для певної категорії іменників виникають деякі труднощі. У російській немає як таких правил, визначальних, яке закінчення потрібно для множини іменників, які в конкретний момент нам необхідно застосувати. Тому буває досить складно правильно використати слово. Давайте звернемо увагу на особливі випадки, що стосуються множини іменників. Їх краще просто завчити, щоб не робити помилок і не сумніватися у правильному вживанні слів.

У першу чергу це іменники чоловічого роду (з одниною), із закінченнями -и, -і, що найчастіше позначають професії. Наприклад, тренер – тренери (не тренера!), договір – договори, бухгалтер – бухгалтери, лектор – лектори, крем – креми і так далі.

Наступна група - це такі ж іменники, як у попередній, але із закінченнями -а, -я: професор - професора, доктор - доктора, директор - директора, якір - якоря і таке інше.

Іменники, які завжди використовуються в однині

У російській мові є чимало іменників, що не змінюються за числами і завжди вживаються виключно у формі однини. Розглянемо групи, куди умовно можна розділити такі іменники:

Що позначають різні почуття, особливості стану та людські якості (ніжність, гнів, злість, ненависть, хіть, залежність, безпека, слабкість, доброта);

Позначають ознаки предмета (сірість, голубизна, почервоніння, худорлявість, повнота, щільність);

Речові (нафта, золото, сталь, олово, срібло, нікель, цукор, сметана, олія, перли);

Що позначають кілька якихось однакових предметів у сукупності (посуд, листя, дітлахи, звірина);

Позначають предмети, що у всій природі в єдиному екземплярі (Сонце, Земля, небо, Місяць); до цієї групи відносяться географічні назви (Аргентина, Стокгольм, Москва, Іртиш, Новосибірськ, Крим, Об).

Іменники, що мають форму тільки множини

Тільки у множині існують у російській такі іменники:

Що позначають різного роду речовини (рум'яна, парфуми, чорнило, дріжджі);

Позначають предмети у парі (джинси, граблі, ролики, штани, лосини, штани, гетри, окуляри, санки, санки);

Позначають ігри або якісь процеси (шашки, салочки, хованки, жмурки, наздоганяння, вибори);

Позначають природні явища або часові відрізки (добу, канікули, сутінки, будні);

Географічними або астрономічними назвами (Сочі, Альпи, Курили, Терези).

Отже, підсумовуємо: у російській існує дві форми іменників - єдина і множинна. Більшість слів мають обидві форми, проте зустрічаються і іменники, що мають форму тільки множини, та й, звичайно, ті, які вживаються тільки в однині.



Випадкові статті

Вгору