Edukacinių veiklų darželyje vyresniojoje grupėje, naudojant IKT, santrauka tema: Draugystė. Sudėtingos pamokos „Kas dirba kuriant animacinius filmus“ santrauka (vyresniems vaikams)

Pamokų užrašai
„Kelionė į mandagumo šalį“ (parengiamoji grupė)

Kholodenko Julija Evgenievna
MBDOU d/s Nr.5, Zheleznodorozhny savivaldybės rajonas
mokytojas

Tikslas: tobulinti vaikų kalbos etiketą ir bendravimo kultūrą.


Užduotys:


  1. Ugdyti vaikų gebėjimą analizuoti savo veiksmus; bendražygių veiksmus, palyginkite juos su visuotinai priimtais. Nukreipkite vaikų sąmonę, jausmus ir veiksmus į teigiamus veiksmus.

  2. Stiprinti etiketo formų naudojimą vaikų kalboje (sveikinimai, atsisveikinimai, padėkos)

  3. Ugdyti geranoriškumą, jautrumą ir reagavimą, mandagumą ir draugiškus vaikų ir suaugusiųjų santykius.

Įranga : 2 lėlės (mandagumo fėja ir grubumo karalienė), užduočių kortelės, 2 strėlės; modelis „Sausas medis“; lapai; žiedlapiai „mandagumo“ gėlei; dėžė; pristatymas „Stebuklingi žodžiai“.

Preliminarus darbas: Žodinis žaidimas „Mandagūs žodžiai“, pokalbis „Kokį žmogų galima pavadinti mandagiu?“, V. Osejevos knygos „Stebuklingas žodis“ skaitymas.

Pamokos eiga :

Pedagogas: Vaikinai, šiandien turime svečių, pasisveikinkime su jais.
– Vaikai, pasakykite man, kokį žmogų galima pavadinti mandagiu? gerai išauklėtas? (vaikų atsakymai).

Vaikinai, eikime į Mandagumo šalį ir patikrinkime, ar jus ir mane galima vadinti mandagiais ir išauklėtais?

Ir ši stebuklinga obuolio ir sidabro lėkštė padės mums parodyti teisingą kelią.

„Rit, riesta, obuoliukas
Ant sidabrinės lėkštės
Parodyk man ant lėkštės
Miestai ir laukai
Ir miškai, ir jūros,
Ir kalnų aukštumos
Ir dangaus grožis.

Nuvesk mus į mandagumo šalį!

Vaikinai, pažiūrėkite, atrodo, kad stebuklingi objektai mums parodė neteisingą kelią. Atsidūrėme kažkokioje tamsioje vietoje.

Grubumo karalienė: Aš esu grubumo karalienė, o tu įžengei į mano karalystę. Užfiksavau mandagumo fėją. Dabar visi žmonės bus nemandagūs, pikti, nemandagūs. Bet jūs galite ją išlaisvinti, jei atliksite mano užduotis.

Pedagogas: Vaikinai, ar nebijote? Ar norite, kad visi žmonės būtų nemandagūs, pikti, netvarkingi?

Nr. Tada mes atliksime užduotis.

  1. Pratimas

Mandagus viktorina

Pedagogas: Daug animacinių filmų ir vaidybinių filmų buvo sukurta apie netinkamo elgesio žmones ir gyvūnus.

Kuris iš animacinių filmų personažų, sukėlęs sugriovimą namuose, pasakė: „Niekas, tai kasdienybė“? (Karlsonas)

Kuris animacinis personažas suvalgė visą Triušio medų ir įstrigo priekiniame praėjime? (Mikė Pūkuotukas)

Kas pasakė šiuos žodžius animaciniame filme: „Leopoldai, išeik. Išeik, niekšiškas bailys! (Pelės)

Kas dainavo animaciniame filme:

Kokia nuostabi diena!

Koks nuostabus kelmas!

Kokia aš nuostabi

Ir mano daina! (Pelė)

Ved: Oi, kaip mums reikia mandagių žodžių!

Tuo įsitikinome ne kartą.

O gal svarbu ne žodžiai, o darbai?

Veiksmai yra veiksmai, o žodžiai yra žodžiai.

2. pratimas
"Pasirinkite teisingą kelią"(2 rodyklės)

Pedagogas: Norėdami padėti mandagumo fėjai, turite pasirinkti tinkamą kelią.

Jei eisi į kairę, pradėsi grubiai elgtis ir kovoti

Jei eisite į dešinę, rasite pasakų personažus.

Pedagogas: Vaikai, kokį kelią pasirinksime? (vaikų atsakymai)

Sutinku su tavimi, aš irgi rinkčiausi šį kelią.

Scena

Auklėtojas: Kadaise gyveno paukštis ir gaidys. Vieną dieną jie susikivirčijo ir sėdėjo niūrūs ir paniurę.

Kas nutiko? Kodėl tu toks piktas? Na, žinoma, mes susipykome. Bet mes turime sudaryti taiką!

Paukštis: Aš nepakęssiu šio gaidžio. Jis nemandagus. Aš jam pasakiau „labas“, bet jis man neatsakė.

Gaidys: Kam tai kartoti, aš tave mačiau tik vakar.

Paukštis: Bet šiandien aš pasakiau „labas“!

Gaidys: Tai kas? Vakar diena man dar nesibaigė.

Pedagogas: Ką turi omeny, Gaidys, ar nori, kad Paukštis susirgtų?

Gaidys: Kodėl? Aš nenoriu, kad ji susirgtų!

Pedagogas: Ką tu jai pasakei "labas"? Juk „labas“ reiškia būk sveikas, nesirgk!

Gaidys: O tu irgi, paukšteli, nesi labai mandagus!

Paukštis: Tu esi nemandagus. Kodėl tu mane vadini paukščiu?

Pedagogas: Paukštė, kaip tu vadini gaidžiu?

Paukštis: Jokiu būdu, aš tik šaukiu jam: „Ei, tu! »

Klausimai vaikams:

Kaip manote, ar šios istorijos veikėjai elgiasi teisingai?

Kas buvo blogai su jų elgesiu?

Kaip elgtumėtės šioje situacijoje?

Ar mokate bendrauti ir kreiptis vienas į kitą?

(Vaikų atsakymai)

Tai va, reikia vienas į kitą kreiptis meiliai, vardu, nemandagiai elgtis, neerzinti ir gerbti.

Man atrodo, kad šią užduotį atlikome teisingai. Eikime toliau.

3.užduotis

Modelis „Užburtas medis“.

Pedagogas: Vaikinai, pažiūrėkite į šį medį. Manau, kad jį užbūrė piktoji grubumo karalienė. Jis miršta, išdžiūsta. Kaip manai, kokia jo nuotaika? (liūdna, liūdna)

Vaikai, ar galime jam padėti?

Turiu žalius lapus, jie stebuklingi. Kiekvienas, kuris juos pasiims, prisimins patarlę apie mandagumą.

Mandagumas atveria visas duris.

Katinui malonus ir geras žodis.

Geras žodis gydo, o piktas – suluošina.

Blogas žodis – nešvarus vanduo.

Geras žodis ištirpdys medų.

Drąsiai darykite gerą darbą.

Meilus žodis – kaip pavasario diena.

Meilus žodis pačiam nieko nekainuoja, bet duoda daug kitiems.

Kieno nors namuose nebūk pastebimas, bet būk draugiškas.

Nuo mandagių (mandagių) žodžių liežuvis nenuvys.

Turite turėti atsakymus į įvairius sveikinimus.

Pedagogas: Pažiūrėk, kaip sužaliavo, iš tavo gerų norų išaugo daug lapų.

Tai ačiū už jūsų pagalbą. Ir mums laikas judėti toliau.

Fiziniai pratimai.

4.pratimas

Žaidimas "Gėlė - septynių gėlių"

Pedagogas: Vaikai, mes atėjome su jumis į proskyną. Kaip manote, ko trūksta šiam valymui? Papuošti šį proskyną? - (gėlės)

Matote, grubumo karalystėje net gėlės neauga. Turime pabandyti atgaivinti proskyną. Kitas mūsų uždavinys yra toks: turime užauginti septynių žiedų gėlę gerų ir mandagių žodžių.

Jei galėsime išdėlioti gražią mandagią gėlę, šiurkštumo karalienė išlaisvins mandagumo fėją.

Laba diena. Atsiprašau.

Laba diena - jie tau pasakė. Atsiprašau, daugiau to nedarysiu

Laba diena!- atsakei tu. Netyčia sulaužyti indai

Kaip surištos dvi virvelės - Ir pertraukia suaugusiuosius,

Šiluma ir gerumas. Ir ką pažadėjau pamiršti,

Bet jei vis tiek pamiršiu -

Sveiki.Atsiprašau, daugiau to nedarysiu.

Sveiki!- sakai žmogui.

Sveiki!- jis nusišypsos atsakydamas.

I. tikriausiai neis į vaistinę

Ir būsite sveikas daugelį metų.

Ačiū.

Kodėl mes sakome „ačiū“?

Už viską, ką jie daro dėl mūsų.

Ir negalėjome prisiminti

Kam jie pasakė? Kiek kartų?

geros kelionės .

Jie mums linki: „Bon voyage“

Bus lengviau eiti ir eiti.

Žinoma, nuves į gerą kelią

Tik dėl kažko gero.

Prašau.

Atšaukti, ar tai žodis „prašau“?

Kartojame tai kas minutę.

Ne, galbūt be „prašau“?

Jaučiamės nejaukiai.

Būk sveikas.

Visi šie žodžiai žinomi jau seniai,

Matote, jie ir paprasti, ir ne nauji.

Bet vis tiek pakartosiu:

Geri žmonės, būkite sveiki!

Pedagogas: Vaikinai, mes atlikome visas užduotis. Pažiūrėkite, kokia tapo karalystė. Čia žydi stebuklingos gėlės, žaliuoja medžiai, atliekami tik geri darbai ir darbai.

Grubumo karalienė: Taip, jūs atlikote visas mano užduotis. Gaukite mandagumo fėją (pasirodo mandagumo fėja)

Mandagumo fėja: Vaikinai, ačiū, kad padėjote man. Sunkios kelionės nepabijojome ir visas užduotis atlikome.

Pedagogas: Nemandagumą sugebėjo įveikti tik gerai išauklėti ir mandagūs vaikai.

Mandagumo fėja: Paruošiau tau staigmeną: dovanoju tau šią gražią dėžutę. Tačiau ją galima atidaryti tik magiškų žodžių pagalba.

Kokius magiškus žodžius žinai? (rodo pristatymą su mįslėmis apie magiškus žodžius)

(vaikai iš dėžutės išima skanėstą kiekvienam vaikui)

Pedagogas: Padėkokime Mandagumo Fėjai ir atsisveikinkime su ja.

Ir mums laikas grįžti į grupę.

„Planetoje arba karšta, arba pūga

Tik kartu mes neišsigąsime

Mes geriau pažinsime vienas kitą

Ir mes pradėsime gerbti vienas kitą.

Kad ir kaip mums būtų sunku

Reikia neprarasti mandagumo

Atkreipsime dėmesį vienas į kitą

Ir mes galėsime vienas kitą suprasti“

Apie grubumą ir nešvankias kalbas.

Rusų kalbos pamoka

Mokytoja Bobrysheva N.I.,

Voronežo muzikos koledžas

juos. Rostropovičius

Tikslai: suvokti atsakomybę už esamą rusų kalbos būklę; formuoti kritišką požiūrį į nešvankybių vartojimą.

Tikslai: supažindinti studentus su sąvokomis „kalbinė situacija“, „asmens kalbinė kultūra“, paaiškinti „nešvankybės“ sąvoką, skatinti pilietinės atsakomybės už rusų kalbos būklę ir savo kalbos praktikos formavimąsi. .

Pamokos formatas: apskritasis stalas.

Ruošdamiesi pamokai vaikai atliko apklausą ir gavo užduotis pamokai.

Priemonė: prezentacija „Nešvankybės“, anketos ir fragmentas iš vaidybinio filmo „Pirmininkas“.

Per užsiėmimus.

Koks gyvenimas, tokia ir kalba.

Seneka

Rusas yra tas, kuris niekada nepamiršta, kad yra rusas; kuris moka didžiųjų žmonių gimtąją kalbą. Turime prisiminti, kad esame atsakingi už valstybę.

I. A. Iljinas

Kalbos situacija.

    Mokytojo paskaita.

Visuomenės būklę, jos kultūrą ir moralines vertybes liudija kalbinė situacija, t.y. skirtingų kalbos formų santykis žmonių kalboje. Ar jie kalba literatūrine kalba, žargonu, ar girdi tarmes ir liaudies kalbas? Kokia kalba jūs ir aš kalbame tuo laikotarpiu, kuris buvo vadinamas „tarpcivilizacinio vystymosi“ laikotarpiu? Kritiniais laikotarpiais kalba dažniausiai keičiasi žodynas, jo vartojimo būdas, bendra minčių reiškimo maniera.

Kalbos tyrinėtojai atkreipia dėmesį į dvi neigiamas šiuolaikinės kalbos situacijos Rusijoje tendencijas: 1) staigų rusų kalbos stilistinį nuosmukį, jos grubumą ir vulgarizavimą, didžiulius nukrypimus nuo rusų literatūrinės kalbos, staigų rusų kalbos kultūros prestižo nuosmukį. 2) agresyvi įtaka iš amerikietiškos anglų kalbos versijos. Pridėčiau trečią mūsų visuomenės nelaimę. Tai grubumas ir nešvanki kalba. Mūsų bendravime jie paplito taip pat, kaip girtavimas. Rusijoje 70-90 m. nešvanki kalba įgavo totalinį charakterį. Cenzūros panaikinimas, klaidingai suprasta demokratija ir žodžio laisvė padarė savo darbą. Necenzūriniai žodžiai išplito į visus šalies regionus, visus gyventojus ir beveik visas kalbos situacijas. A.Solženicynas su kartėliu rašo apie šalį, kurioje keiksmažodžių akademiją yra praėjęs kas antras, kur žmonės keikiasi ne tik įlipdami į kaimo autobusą, bet ir intymiuose pokalbiuose. („Pirmame rate“)

Neteisingos kalbos plitimas lėmė tai, kad ji iš sąmonės srities prasiskverbė į nesąmoningų procesų sritį. Chirurgas negalėjo operuoti vienos labai protingos moters, nes kai jai buvo atlikta narkozė, ji prabilo... Net jei pats nesakysi blogų žodžių, tautiečiai pasirūpins, kad jų nepamirštum.

Įsivaizduokite, kad yra tam tikra liga – Tureto sindromas, kai žmogus, be daugybės kitų šios ligos požymių, turi ir tokį kalbos bruožą: prarandama kalba, tačiau išsaugomas gebėjimas vartoti necenzūrinius žodžius.

Bjauri kalba tapo liūdnu mūsų tautinės kalbos ženklu. Užsienio studentai išmoksta pirmųjų rusiškų žodžių, kurių negalima spausdinti. Šiais laikais beveik visi domisi keiksmažodžiais. Jie gina disertacijas šia tema, leidžia nešvankybių žodynus, studentai kursiniuose darbuose tiria Limonovo, S. Dovlatovo kalbą ir kt. Taigi šiandieninė gimtosios kalbos vartojimo praktika kelia nerimą. Šiuo atžvilgiu taip pat nusprendėme atlikti nedidelį tyrimą. Mūsų kolegijos studentams buvo pateikta anketa. Bus įdomu pamatyti jo rezultatus.

    Grupė mokinių supažindina auditoriją su anketų rezultatais.

Mokytojas.

Kaip matome, apklausa parodė, kad situacija su necenzūriniais žodžiais yra prieštaringa.

Kad mūsų mintys nešvankios kalbos tema nebūtų tuščios, išsiaiškinkime kai kurias kalbines sąvokas. Kur yra keiksmažodžių vieta gimtojoje kalboje? Klausykite vaikinų žinučių šia tema.

II I grupės žinutė.

1 garsiakalbis.

Kiekviena kalba turi literatūrinį, šnekamąjį ir profaninį žodyną. Literatūrinis žodynas- tai kultūrinis žodynas, kurį galima naudoti bet kurioje situacijoje, tiek kalbant, tiek rašant, viešose vietose ir žiniasklaidoje. Tai tradiciškai išsiskirianti knyga, aukštasis, mokslinis, specialusis, oficialus verslas ir dalis tradiciškai išsiskiriančio šnekamosios kalbos žodyno (literatūrinės-šnekamosios kalbos). Pavyzdžiui, kur įtraukti žodžius „vyras“, „pilietis“, „bičiulis“, „asmuo“. Paskutiniai 2 žodžiai NĖRA literatūriniai.

2 garsiakalbis.

Kalbėtažodynas yra tinkamas ir priimtinas daugiausia žodinėje kalboje tarp draugų, siauroje artimų, gerai žinomų ir lygiaverčių bendraujant žmonių kompanijoje; Tai taip pat apima sumažintą žodyną, nacionalinį žargoną (slengas) ir liaudies kalbą. Pavyzdžiui, žmogus, mažas žmogeliukas, triūsia (vaikščiok lėtai). Šnekamojoje kalboje yra neutralūs ir redukuoti žodžiai.

Literatūros ir šnekamosios kalbos žodynas sudaro norminį žodyną, kurio vartojimas atitinka literatūrinės ir šnekamosios kalbos normas.

3 garsiakalbis.

Nenorminisžodynas vertinamas kaip įžeidžiantis pašnekovą ir neigiamai apibūdinantis kalbėtoją, todėl visuomenės nuomone, jis yra pašalinamas iš viešo vartojimo.

Tarp nešvankybių kalbinė sąmonė išskiria dvi kategorijas - grubus Ir nepadoru.

4 garsiakalbis.

Grubi kalba apima vulgarus Ir užgaulus(invektyvus). Vulgaraus žodyno vartojimas (pilvas, plikimas) visų pirma rodo kalbėtojo kultūros stoką ir nėra kreipiamas į pašnekovą kaip įžeidimas; Dažniausiai kultūringą žmogų įžeidžia tiesiog kas nors jį naudojant jo akivaizdoje.

Brannaya arba invazinisžodynas (kiaulė, šuo) dažniausiai vartojamas siekiant įžeisti ar pažeminti adresatą ar trečiąjį asmenį. Tačiau tam tikrose situacijose jis gali būti naudojamas be tokio ketinimo, emocijoms išlaisvinti. Viešas įžeidžiančios kalbos vartojimas yra smerkiamas visuomenės sąmonės.

Nepadoru(sinonimas – nepadorus) žodynas – išraiškingas žodynas, kurį šiuolaikinės visuomenės socialinė sąmonė nuolat draudžia viešai vartoti. Remiantis aukščiau pateikta klasifikacija, atrodo, kad įmanoma apibrėžti nešvankios kalbos terminą. Bjauri kalba- tai išraiškingi žodžiai, turintys nemandagų prasmę, vartojami turint tikslą įžeisti klausytoją arba be jo - įžeidžianti ir nepadori kalba. Todėl nešvanki kalba apima įžeidžiančią kalbą (pasmerkiamą visuomenės sąmonės) ir nešvankią kalbą (draudžiama viešai vartoti visuomenės sąmonėje), bet neapima vulgarios kalbos (kalbėtojo kultūros stokos įrodymas).

Necenzūriniai žodžiai apima vulgarumą ir nešvankybę (necenzūrinė ir nepadori kalba) ir yra platesnė sąvoka nei nešvankybės.

Mokytojas.

Keikiamasi visomis kalbomis. Tačiau yra nuomonė apie rusiško keiksmažodžio išskirtinumą: rusiški keiksmažodžiai yra stipriausi, visi užsieniečiai jį pripažįsta, pirmiausia išmoksta mintinai ir mieliau keikiasi tik rusiškai.

II PranešimasII grupės.

Nešvari kalba pasaulio kalbomis.

1 garsiakalbis.

Žmonės labai mėgsta keiktis užsienio kalba. Taip lengviau sulaužyti draudimą. Kaukaziečiai ir Vidurinės Azijos gyventojai dažnai keikiasi rusiškai, nes nedrįsta keiktis gimtąja kalba. Rusai Vokietijoje dažnai keikiasi vokiškais žodžiais.

Amerikiečiai išleido žodyną "7000 Rusijos prakeiksmų", kuriame buvo žodžiai, įvardijantys kai kuriuos žmogiškuosius trūkumus. Tai apima apibrėžimus kurčias, luošas, aklas ir jaunesnis. O vokiečiai išleido žodyną "100 rusiškų vulgarių žodžių". Pirmasis yra aparatčikas. Jame buvo tokie žodžiai kaip lyderė, sunkiai dirbk, jautri, ji nėščia, krepšys, užkandinė, drabužiai, šurmulys, kalėjimas, mergina, bailys ir kt.. Vargu ar šie žodžiai bus keiksmažodžiai – tai tiesiog žodžiai, suteikiantys žmogui ar daiktui nepritariantį vertinimą, ir net tada ne visais atvejais.

2 garsiakalbis.

Ką reiškia keiktis? Mat- tai šiurkščiausias iš įkyrumo, išreiškiantis itin didelį panieką, susierzinimą, stipriausią emocijų laipsnį, dažniausiai neigiamą. Kartu pabrėžiame, kad keiksmažodžiai reiškia nekodifikuotų vienetų tai yra tie, kurie nėra pripažinti literatūrinės kalbos vienetais, nėra įrašyti į dažniausiai naudojamus aiškinamuosius žodynus ir nenaudojami raštu, negali būti naudojami kalbant auditorijai, spaudoje, žiniasklaidoje ar str.

Rusų kalboje, kaip ir kitose kalbose, tokių žodžių yra nedaug, nors dėl to jie nėra mažiau pastebimi, nes, deja, jie labai dažnai vartojami žodinėje kalboje.

Svarbus šių žodžių ir posakių bruožas yra grynai žodinis pobūdis – jų negalima rašyti ar spausdinti, jie yra grynai žodiniai.

Šį draudimą, deja, mūsų spauda, ​​televizija ir šiuolaikiniai rašytojai pradėjo dažnai pažeidinėti, o tai daro rimtą neigiamą poveikį šiuolaikinės rusų kalbos raidai, bendravimo kultūrai ir apskritai visuomenės kultūrai. .

3 garsiakalbis.

Vienas iš labiausiai paplitusių keiksmažodžių pasaulyje yra švento dalyko šmeižimas. Būtent „švento draudimo“ pažeidimas daro tokius keiksmus labai stiprius. Savo daktaro disertacijoje V.I. Zhelvis palygino invektyvumą 50 pasaulio kalbų ir nustatė, kad keiksmažodžiai su komponentu „motina“ yra randami 11 kalbų. Motinos įžeidimas – tai Dievo Motinos įžeidimas, smūgis šventajam. Invective egzistuoja visose kalbose, nors kiekviena tauta rasdavo savų būdų, kaip išreikšti nepasitenkinimą pašnekovu. Mes pasakysime: "Kvailys!", o japonai naudoja tokią konstrukciją kaip "Aš protingesnis", bet rezultatas tas pats.

Nepadorių žodžių buvimą visose kalbose liudija ir šis keistas reiškinys: rusų kalbos besimokantys užsieniečiai pradeda vengti kai kurių rusiškų žodžių, juos vartodami jaučiasi gėdingai. Bulgarai vengia rusiškų žodžių "degtukai", čekai – "gydytojas" arabai - "dantis", vokiečiai - "Bublehead" ir tt

IV Pokalbiai klausimais.

Mokytojas:

Kodėl žmonės kovoja?

Studentai atsako:

    Streso mažinimas, šiuo metu patiriamos emocijos „iškrovimas“.

    Padeda sumažinti fizinį ir psichinį skausmą.

    Priemonė apsaugoti savo statusą. Dažniau skandalas yra gynybinis silpnųjų ginklas, bijantis dėl savo padėties, prestižo, privilegijų ir pan.

    Savęs skatinimo funkcija. Boksininkai dažnai pradeda nuo įžeidinėjimų, o paskui su gongu puola vienas kitą kumščiais.

    Pašnekovo slopinimo priemonė kaip agresyvi puolimo priemonė. Neatsitiktinai „priekaištas“ ir „mūšio laukas“ yra žodžiai, turintys tą pačią šaknį. Rankų kovose priekinės linijos kariai visada prisiekdavo.

    Kaip savęs žeminimo priemonė. „O, aš kvailys, ką aš padariau!

    Keikimasis padeda žmogui paslėpti baimę ir pažeidžiamumą. "Eik velniop! Kad tave kur!" ir tt

    Kaip magiška jėga. „Pabark mane, kai laikysiu egzaminą“. Trečiadienis: Susilaužyti koją!

    Tradiciniai keiksmažodžiai – ritualinės kalbos: "priekaištingas" Rusiškos vestuvinės dainos (jaunikio apgaulė), smulkmenose, kupletuose, anekdotuose.

    Aukšto rango žmonėmis demonstruoti savo artumą žmonėms.

    Keiksmažodžiai dažnai naudojami kaip įterpimai, „užpildyti pauzes“, sujungti žodžius sakinyje. Pavyzdžiui, žodis „prakeiktas“, „eglutės-lazdelės“, „jo-mano“ ir panašiai.

Mokytojas:

Taigi, yra daug priežasčių, kodėl žmonės griebiasi nešvankių kalbų. Tačiau nė vienas iš jų negali būti pasiteisinimas. Tai pirmas žingsnis siekiant pažeisti visuomenės įstatymus. Kita vertus, žmogus, kuris naudojasi kilimėliu, palaipsniui atrofuoja savo mąstymo gebėjimus.

– Kas, jūsų nuomone, dažniausiai vartoja keiksmažodžius?

Studentas atsako:

    Vaikai dažniau nei suaugusieji išreiškia savo nepasitenkinimą vieni kitais, keiksmais, erzinimais, įžeidinėjimais. Jie turi padidintą emocionalumą ir dar neįgijo elgesio ir bendravimo kultūros įgūdžių.

    Paaugliai keikimąsi naudoja kaip statusą sustiprinti, kaip gynybą nuo galimos agresijos arba kaip agresijos demonstravimą. Arba kaip maišto apraiška.

    Vyrai keikiasi dažniau. Tai noras parodyti vyrišką jėgą arba „priklausymą grupei“, parodyti, kad priklausau: „Ir tada mus išgelbėjo pagyvenęs kareivis, nusileidęs į patį upės krantą ir pasirinktais žodžiais aprėpti sargybinį. Tik tada sargybinis tikrai patikėjo, kad kitoje pusėje yra savų žmonių.(„Savaitė“, 1982 m.)

    Vyrai ir paaugliai dažnai pradeda keiktis, kai atsiduria vyriškoje kompanijoje. Keikimasis laikomas „vyrišku“.

    Žmonės, užimantys aukštą padėtį visuomenėje, dažniausiai viešai keikiasi mažiau nei žemesnio rango ir „silpni“ žmonės.

Mokytojas:

Tiesa, Rusijoje viršininkai dažnai pastebi nešvankias kalbas – viršininkas savo pavaldinių akivaizdoje vartoja necenzūrinius žodžius, pabrėždamas savo dominavimą ir galią. Fizikas V. Šklovskis prabilo apie vieną labai rimtą susitikimą su Berija: „Berija pertraukė kalbėtoją ir paleido ant susirinkusių akademikų nešvarių skriaudų srautą. Mokslininkai nuleido akis. Ir tada akademikas P. Kapitsa atsistojo ir ėmė gerbti Beriją tais pačiais išsireiškimais: sako, kai kalbiesi su fizikais,... turėtum stovėti prieš akis ir neleisti sau tokio įžūlumo. Berija nedelsdama sustabdė susitikimą, o kitą dieną P.Kapitsa buvo nušalintas nuo SSRS mokslų akademijos Fizinių problemų instituto direktoriaus pareigų ir paskirtas namų areštas. Tik jis pats turėjo teisę prisiekti...“

– Kaip vertinate moterų keiksmažodžius?

Mokytojas:

Viešas keiksmažodžių vartojimas yra šiurkštus socialinių ir moralinių draudimų pažeidimas. Beje, kai kuriose šalyse yra kriminalinių straipsnių, numatančių bausmę už keikimąsi viešoje vietoje. JAV Aukščiausiasis Teismas 1978 metais oficialiai pripažino 7 angliškus žodžius nepadoriausiais keiksmažodžiais. Tačiau būdinga tai, kad ne vienas Amerikos laikraštis nusprendė paskelbti šį sąrašą būtent dėl ​​jo ypatingo nepadorumo.

— Ar žinote apie teisinę atsakomybę už nešvankybių vartojimą?

Studentas atsako:

— Sukurta Rusų kalbos taryba prie Rusijos Federacijos prezidento, parengta valstybinė programa „Rusų kalba“, priimtas Rusijos Federacijos valstybinės kalbos įstatymas, 2007-ieji paskelbti rusų kalbos metais. Baudžiamajame kodekse yra straipsnis „Už keikimąsi viešoje vietoje“.

Mokytojas:

Tačiau daug kas lieka neaišku ir sudėtinga, įskaitant Rusų kalbos įstatymo įgyvendinimą.

— Ar ir kaip reikia kovoti su nešvankybių vartojimu kalboje?

Grupė studentų mokslininkų supažindina auditoriją su atsakymų į anketas variantais.

Mokytojas:

Taigi, didžioji dalis respondentų mano, kad nešvankybę iš laikraščių puslapių ir televizijos ekranų būtina išvyti.

Geriausią nešvankios kalbos vaizdavimo meno kūrinyje pavyzdį matome filme „Pirmininkas“ (žiūrint ištrauką iš filmo „Pirmininkas“).

Moterys turi atlikti savo vaidmenį kovoje su necenzūriniais žodžiais – jos neturėtų leisti nešvankios kalbos jų akivaizdoje arba vaikų akivaizdoje.

Protingų vyrų pareiga yra vengti viešos nešvankios kalbos jų akivaizdoje.

Ir galiausiai būtina pademonstruoti kultūringo, protingo kalbėjimo pavyzdžius.

Pamokos santrauka.

Mokytoja dėkoja vaikams už darbą ir daro išvadą, kad žmonės turėtų tobulinti savo kalbinę kultūrą – tai jų pareiga šaliai ir gimtajai kalbai.

Namų darbai.

Rašykite savo pasiūlymus šia tema:

Kaip elgtis su nešvankiomis kalbomis“,

Kaip aš kovojau su nepadoriomis kalbomis.

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

vaikų darželis "Beryozka" Grushevka kaime, Sudako miesto rajone

Mandagumas ir etiketas

mūsų gyvenime.

Pedagogas: Vorotilova N.S.

Stiprinti vaikų etiketo žinias.

Mandagių žodžių vartojimas vaiko kasdienybėje.

    Supažindinkite vaikus su etiketo sąvoka. Ugdykite mandagių žodžių ir posakių vartojimo kalboje įgūdžius. Išmokykite vaikus laikytis etiketo ir būti maloniems kitiems. Išmokykite vaikus formuoti savo požiūrį ir interesus.

    Formuoti pagrindinę idėją apie gerus ir blogus darbus, gebėjimą teisingai vertinti save ir kitus;

    Mokykite teisingai, įvardinkite tikro bendražygio moralines savybes; ugdyti draugišką požiūrį į bendražygius; sudaryti idėją apie specifinius mergaičių ir berniukų bendravimo aspektus ir ugdyti vaikų gebėjimą bendrauti tarpusavyje;

    Sustiprinti elgesio viešose vietose taisykles ir mokyti žodinio bendravimo komandoje.

Medžiaga:

Kaukės su įvairiomis emocinėmis būsenomis (geros, liūdnos, nustebintos);

Minkštas žaislas – kačiukas;

Žiedlapiai (pagal vaikų skaičių);

Traukinio, laivo, lėktuvo garsų garso įrašymas;

Puslapiai iš knygos „Etiketo taisyklės“; pristatymas „Gerūs žodžiai“.

Literatūra: Kurochkina I.N. Ikimokyklinukui apie geras manieras ir etiketą., Bezgina O.Yu. Vyresnių ikimokyklinukų kalbos etiketas., Nasonkina S.A. Etiketo pamokos., Susipažinkime! Ikimokyklinukų 4 – 6 metų emocinio pasaulio ugdymas ir koregavimas / autorė-sudarytoja Pazukhina I.A.

Preliminarus darbas:

Žiūrėti mokomąjį animacinį filmuką „Katė Leopoldas“

Ugdymo sritys:

    socialinis ir komunikacinis tobulėjimas,

    Kognityvinė raida,

    kalbos raida;

    meninis ir estetinis vystymasis,

    fizinis vystymasis.

Pažiūrėk į mane!

Aš šiandien esu tavo vadovas.

Negaišdamas nė minutės,

Kviečiu į kelionę!

Pasinaudokite visas savo žinias kelyje!

Ir nepamirškite šypsotis!

Mes išvyksime šiandien

į Politikos mokslų karalystę.

Pedagogas:- Vaikinai, mūsų seni draugai, Dunno ir jo draugai, kviečiame į kelionę į Politikos mokslų karalystę, kad supažindintų su etiketo taisyklėmis.

Pedagogas:– Ar žinai, kas yra etiketas? (Vaikų atsakymai: mandagumo taisyklės ir elgesio kultūra).

Pedagogas:– Ką reiškia būti mandagiu, išauklėtu, kultūringu žmogumi? (Vaikų atsakymai: Gerai išauklėtas žmogus kalba mandagiai, visada sako malonius, meilius magiškus žodžius, niekada nieko neįžeidžia, visada padeda silpniesiems, niekada nesijuoks iš kito nelaimės, o jei pažadės, tai tikrai laikysis) .

Pedagogas:- Visiškai teisingai, vaikinai. Etiketą, kaip elgesio procedūrą, žmonės kūrė maloniam bendravimui kompanijoje, savo elgesiu parodydami pagarbą ir meilę aplinkiniams. Viso to reikia mokytis kiekvieną dieną, tada tikrai užaugsite kultūringais ir išsilavinusiais žmonėmis.

Mūsų nežinia jau lankėsi Politikos mokslų karalystėje ir visas taisykles surašė knygelėje „Etiketo taisyklės“, kad papasakotų apie jas savo draugams. Tik tada, kai jis ruošėsi grįžti, pūtė stiprus vėjas ir visi jo knygos puslapiai išsibarstė po visą karalystę. Vaikinai, padėkime Dunno surinkti knygos puslapius. Ar sutinkate jam padėti? (Vaikų atsakymai: Taip!).

Pedagogas:– Tada ar esate pasiruošęs keliauti į etiketo karalystę?

(Vaikų atsakymai: Taip!)

Pedagogas:- Vaikinai, tada laikas mums leistis į nuostabią kelionę. Ar žinote, kad į tolimus kraštus galite keliauti mintyse? (Vaikų atsakymai: kaip tai yra?)

Pedagogas:– Taip, labai paprasta. Tereikia užsimerkti ir įsivaizduoti, kaip važiuojame traukiniu, plaukiame laivu, skrendame lėktuvu ar lenktyniaujame su elniais. Tu esi pasiruošęs? Tada eime. Užmerkite akis ir atsisėskite vežime ( Skamba muzika: Vėjo ošimas).

Pedagogas:- Dabar atmerkime akis. Jūs ir aš atvykome. Taigi mes esame nuostabioje stotyje - Stotis „Gerieji žodžiai“.

Pedagogas:- Vaikinai, ką sakote susitikę su draugais? (Vaikų atsakymai: labas, labas).

Ar žinote, kad galite pasisveikinti įvairiais būdais? Kokiais žodžiais ir gestais galite pasisveikinti? (Vaikų atsakymai: Labas, labas, labas rytas, laba diena, linktelėkite galva, nusišypsokite, paspauskite ranką...)

Pedagogas:- Puiku, vaikinai, žinote daug sveikinimų. Visi žmonės žemėje turi savo sveikinimosi paprotį. Rusų kalba turi gražų žodį „Labas“. Vaikinai, ką, jūsų nuomone, tai reiškia? (Vaikų atsakymai: Būkite sveiki).

Pedagogas:– Na, žinoma, žodis „labas“ yra labai senas žodis. Jis siejamas su žodžiu „medis“. Kažkada žmonės, sakydami žodį „Labas“, linkėjo kitiems būti sveikiems, stipriems ir galingiems kaip medis. Ir dabar, tardami šį žodį, linkime, kad žmogus būtų sveikas, stiprus, stiprus kaip galingas ąžuolas.

Sveiki!

Pedagogas:- O, kas tai pasakė? Žiūrėkite, vaikinai, tai mažas kačiukas. Jis toks mielas ir išdykęs. Žiūrėk, mūsų kačiukas nori žaisti su tavimi. Greitai sustokime ratu ir pažaiskime įdomų žaidimą "Mandagus vaikas".

(Vaikai žaidžia žaidimą „Mandagus vaikas“).

Susikibę rankomis vaikai šoka aplink žaislinį kačiuką ir sako:

Visi geri vaikinai

Jie žino gerus žodžius.

Ateik pas mus, kačiukai,

Mums visada malonu jus matyti.

Vaikas, sustojęs ties paskutiniu žodžiu priešais žaislą, ištaria dar niekieno neištartus pasisveikinimo žodžius. Laimi tas, kuris žino daugiau šių žodžių („kaip džiaugiuosi tave matydamas“, „kaip aš tavęs pasiilgau“, „kaip gerai, kad susitikome“ ir t. t.).

Pedagogas:- Vaikinai, pažiūrėkite, čia yra pirmasis Dunno knygos puslapis (aš rodau vaikams puslapį „Pasveikinimo taisyklės“)

Pedagogas:Žinote, kaip mandagiai pasisveikinti, bet kokius kitus mandagius žodžius žinote? (Vaikų atsakymai: ačiū, prašau, atleiskite, būk malonus, atsiprašau, ačiū, tu toks malonus...)

Pedagogas:– Kokie jūs šaunuoliai, o dabar siūlau pasiklausyti eilėraščių apie gerus, mandagius žodžius, kuriuos vaikinai mums perskaitys. (Eilėraščius lydi „Gerų žodžių“ pristatymas).

1 vaikas:

Laba diena

Laba diena - jie tau pasakė.

Laba diena – atsakei tu.

Kaip sujungiamos dvi eilutės -

Šiluma ir gerumas.

2 vaikas:

Geros kelionės!

Linkime geros kelionės!

Bus lengviau eiti ir eiti.

Nuves, žinoma, geru keliu

Taip pat dėl ​​kažko gero.

3 vaikas:

Sveiki!

Sveiki! -

Tu pasakyk žmogui.

- Labas, - nusišypsos jis.

Ir tikriausiai neis į vaistinę

Ir būsite sveikas daugelį metų.

4 vaikas:

Prašau.

Atšaukti ar ką nors?

Žodis "prašau"

Kartojame tai kas minutę.

Ne, tikriausiai ne

Ne, ačiū"

Jaučiamės nejaukiai.

5 vaikas:

Ačiū.

Už ką sakome ačiū?

Už viską, ką jie daro dėl mūsų.

Ir mes negalėtume prisiminti -

Kam jie pasakė? Kiek kartų?

6 vaikas:

Atsiprašau.

Atsiprašau, daugiau to nedarysiu

Netyčia sulaužyti indai

Ir trukdyti suaugusiems

Ir, kaip žadėjau, pamiršk.

Bet jei vis tiek pamiršiu,

Atsiprašau, daugiau to nedarysiu.

7 vaikas:

Geri žodžiai.

Šie žodžiai buvo visiems žinomi ilgą laiką,

Matote, jie ir paprasti, ir nauji,

Bet vis tiek pasikartosiu:

Geri žmonės, būkite sveiki!

Pedagogas:- Nuostabūs eilėraščiai, ar ne? Šauniai padirbėta! Manau, kad visi šie žodžiai nusipelno plojimų.

Pedagogas:– Vaikinai, ar mandagus žodis gali prarasti savo magišką galią? (Vaikų atsakymai)

Pedagogas:Žinoma, kad gali! Kaip manote, kada tai atsitiks?

Pedagogas:- Teisingai, vaikinai. Juk visi stebuklingi žodžiai tariami mandagiai, meiliai ir su šypsena.

Pedagogas:- Siūlau pažaisti su tavimi žaidime „Prašau“.

(Mokytojas rodo skirtingus judesius, o vaikai turi juos kartoti tik tada, kai prideda žodį „prašau“. Kas suklydo, pašalinamas iš žaidimo.)

Pedagogas:- O dabar, norėdami sužinoti, kaip supratote, kas yra „stebuklingi žodžiai“, išspręskime problemą: "Prašau! »

„Lenočka sėdėjo autobuse. Ji nuolat sukosi ir siūbavo kojomis. Jos kaimynas išsikraustė. Ji bijojo, kad Helen nesuteps jos palto. Mergina, atsisėsk, prašau. „Tu negali taip elgtis“, – pastebėjo priešais sėdinti senolė. Ką aš padariau? - paprieštaravo Lenočka. Tik pagalvok! Prašau, aš sėdėsiu tyliai. Ir ji, supykusi, pradėjo žiūrėti pro langą.“ Ir mergina, ir senolė pasakė žodį „prašau“. Ar Lenochkino „prašau“ gali būti vadinamas stebuklingu? Kodėl? (Vaikų atsakymai: Nes Lena žodį „prašau“ ištarė grubiai, tarsi mėgdžiodama senutę).

Pedagogas:- Puiku vaikinai! Lengvai išsprendei mano problemą. Gerai, kad žinai magiškus žodžius. Nenuostabu, kad žmonės sako: „Žodis gydo, žodis taip pat skaudina“. Atsiminkite tai, mano brangieji. Dabar rastas antrasis puslapis – vadinasi "Stebuklingi žodžiai"

Vaikinai, tikriausiai pavargote? Atėjo laikas šiek tiek pailsėti. Siūlau atlikti keletą smagių pratimų .

Kartu padedame mamoms.

Kartu padedame mamoms:

Mes patys plauname baseine.

Ir marškiniai ir kojinės

Sūnui ir dukrai.

(Lenkiasi į priekį, judesiai imituoja skalavimą.)

Mikliai ištempsime per kiemą

Trys virvės drabužiams.

(Tempimas – rankos į šonus.)

Šviečia ramunėlių saulė,

Marškiniai greitai išdžius.

(Ištiesimas – rankos aukštyn.)

Pedagogas:- Šauniai padirbėta. Vaikinai, mūsų kelionė tęsiasi. Užmerkiame akis ir persėdame į laivą (skamba jūros garsas).

Taigi, pažiūrėkite į naują stotį ir ji vadinasi - Stotis "Paslaugos". Ir čia gyvena jums pažįstamo animacinio filmo herojus. Atspėk, kas tai? Jis yra maloniausias ir mandagiausias. Jo mėgstamiausia frazė: „Vaikinai, gyvenkime kartu!

Žinoma, tai katinas Leopoldas. Pažiūrėkite į kaukes ir išsirinkite tą, kuri labiausiai tinka Leopoldui.

Kodėl pasirinkote būtent šią kaukę? (Vaikų atsakymai: Nes Leopoldas labai malonus ir linksmas katinas).

Jis visada sako, kad berniukai ir mergaitės turi būti geri, ištikimi draugai. O draugus – kaip jau žinome – reikia saugoti. Reikia jais rūpintis, padėti ir sunkiais laikais jų neapleisti. Su jais reikia elgtis gerai ir mandagiai.

Pedagogas:– Mandagus vaikinas tikrai užleis savo vietą merginai autobuse. Jis niekada nesės prie stalo, kol merginos neužims vietos prie šio stalo. Ir, žinoma, riteris niekada neįžeis merginų. Pažvelkime į situacijas. „Berniukas maloniai aptarnauja mergaitę“. Tu su mergina nuėjai prie durų. Ką tu darysi? (Vaikų atsakymai: berniukas užleidžia vietą mergaitei autobuse).

Pedagogas:– Berniukas padeda mergaitei nešti sunkius daiktus. Merginos turėtų turėti galimybę priimti šias paslaugas ir už jas padėkoti arba mandagiai jų atsisakyti ir padėkoti.

Dabar žaisime žaidimą "Pudra", kuriame berniukai padės mergaitėms, o merginos padėkos berniukams už pagalbą.

Mokytoja, eidama pro vaikus, sėdinčius ant kėdžių, sako žodžius: „Einu, einu, einu, susirasiu draugą“, sustojęs priešais vieną iš vaikų, klausia: "Ar nori su manim pažaisti? Tada eikime kartu.“ Tada jie eina kartu, deklamuodami „Eime, eime, eime, susiraskime draugą! Pamažu formuojasi vaikų grandinė. Visi sudaro ratą.

Ay, gugu, gugu, gugu – apvalus šokis juda į dešinę, paskutinis žodis

Nesukiokite pievoje – vaikai šiek tiek tupi, susikibę už rankų.

Pievoje yra bala, - Jie nuleidžia rankas ir atsisuka į veidą

Jei galva pradeda suktis – centre, suimkite už galvos rankomis ir papurtykite

O, vanduo! o vanduo! - pasukite galvas paskutiniu žodžiu

Kokia nelaimė! - nugara į balą.

Šok-šok, šokink-šok! - padaryti kelis šuolius iš centro ir sustoti.

Šokinėjo, šokinėjo ir šokinėjo, - paskutiniu žodžiu vaikai tupi,

Įkritau tiesiai į balą! - „įkristi į balą“.

Po paskutinių žodžių berniukai turi greitai pašokti nuo grindų, pribėgti prie mergaičių, paimti jas už rankų ir padėti „iššokti iš balos“. Merginos dėkoja savo gelbėtojams (žaidimas kartojamas 2-3 kartus).

Pedagogas:– Manau, kad mūsų grupėje visi vaikai visada draugaus ir nesiginčys. O norėdami turėti daug draugų, atsiminkite kelis patarimus:

Niekada nebūkite grubus savo bendražygiams.

Nevartokite įžeidžiančių žodžių.

Neduokite man slapyvardžių.

Nespauskite ir nekovokite.

Pedagogas:- Žiūrėkite, vaikinai, štai trečias puslapis. Tai vadinama Stotis „Tikri draugai“.

Dabar pažaiskime žaidimą kartu: „Tai aš, tai aš, tai visi mano draugai“.

Aš tau užduosiu klausimus, o tu atsakysi.

Kas yra pripratęs prie jūsų rutinos ir daro mankštą ryte?

Kuris iš jūsų, broliai, pamiršta nusiprausti?

Kuris iš jūsų, pasakyk man, vaikai, mojuoja kumščiais,

jis išsitepa veidą ašaromis ir šaukia: „Dabar aš tave įveiksiu! »

Kuris iš jūsų, broliai, padeda vienas kitam?

Ar jis neįžeidžia savo bendražygių?

Mes prasti žaislai, sulūžę!

Mes esame prasti žaislai, nesulankstyti!

Nemylimas ir pamirštas.

Kas mus iškels į lentynas? Kas nuveš į vietą?

Kas ištiesins mūsų suknelę ir supins kaspinus į mūsų kasytes?

Ir dar vienas klausimas: kas neplauna nosies?

Kuris iš jūsų nori būti tvarkingas ir švarus?

Ar turite būti draugiški su muilu, šepečiu ir vandeniu?

Pedagogas:- Puiku vaikinai. Ir tęsiame kelionę lėktuvu (pasigirsta kylančio lėktuvo garsas). Užmerkiame akis. Ir mes naujoje stotyje - Stotis "Flower Glade".

Pedagogas:Žiūrėk, mes esame stebuklingoje proskynoje. Reikia parinkti tinkamus žiedlapius ir išdėlioti mandagumo gėles (gėles išdėlioja vaikai). Kokios spalvos žiedlapius pasirinkote savo gėlei? ? (Vaikų atsakymai: saulėta, šviesi, raudona, rožinė, džiaugsminga...)

Pedagogas:- Aš taip pat paskelbiau savo gėlę. Ar tai atrodo kaip mandagi gėlė?

Vaikų atsakymai – Ne!

Pedagogas:- Kaip jį pavadintum?

Vaikų atsakymai: – Nemandagumo gėlė!

Pedagogas:- Taip išties. Atlikote visas užduotis ir radote kitą knygos puslapį. O dabar laikas grįžti. Vienas, du, sukite aplink, atsidursite savo grupėje.

Pedagogas:– Mūsų kelionė baigėsi. Kur mes buvome, ką pamatėme? (Vaikų atsakymai).

Taip pat padėjome Dunno ir jo draugams surinkti visus knygos „Etiketo taisyklės“ puslapius.

Pedagogas: - Vaikinai, nepamirškite savo kalboje kiekvieną dieną naudoti „stebuklingų žodžių“. Ir kad ir ką darytumėte, visada turėtumėte atsiminti, kad gyvenate ne vienas pasaulyje. Jus supa kiti žmonės, artimieji, draugai ir bendražygiai, turite elgtis taip, kad jiems būtų lengva ir malonu su jumis bendrauti ir gyventi. Štai ką reiškia tikras mandagumas.

Pedagogas: Susikibkime už rankų ir pasakykime:

Visi mes draugiški vaikinai.

Mes esame ikimokyklinio amžiaus vaikai.

Mes nieko neįžeidžiame.

Mes žinome, kaip rūpintis.

Nieko nepaliksime bėdoje.

Mes jo neatimsime, mes paprašysime.

Tegul visiems būna gerai

Bus džiaugsmingai lengvas.

Vardas:
Nominacija: Darželis, Pamokų užrašai, ECD, psichologo užsiėmimai, Ikimokyklinukai – 4-6 m.

Pareigos: ugdymo psichologė
Darbo vieta: Valstybinė viešoji įstaiga "SRCN Vorotynsky District"
Vieta: s. Krasnaja Gorka, Vorotynskio rajonas, Nižnij Novgorodo sritis

Pamokos su multiterapijos elementais „Dovana silpniausiems“ santrauka ikimokyklinio amžiaus vaikams

Tikslas: ugdyti pagarbų požiūrį į jaunesnius vaikus ir suaugusiuosius.

Užduotys:

- Ugdykite teigiamą požiūrį į žmones;

— pagalbos vaikams ir suaugusiems svarbos suvokimas;

- Raumenų ir psichoemocinės įtampos mažinimas.

Įranga: Projektorius, animacinis filmas „Dovana silpniausiems“, muzikinis akompanimentas (atsipalaidavimas, kamuolys, muzikinis kūno kultūra (video), kartonas, spalvotas popierius, klijai.

Pamokos eiga

Ugdymo psichologė: Sveiki vaikinai, labai džiaugiuosi vėl jus visus matydamas. Bet pirmiausia pasisveikinkime.

Sveikinimo ritualas

Šiandien šis meškiukas atėjo į mūsų pamoką ir stebės jus visos pamokos metu. Pasisveikinkime su juo dabar ir pasakykime jam savo vardus.

Mokytojas-psichologas pradeda: „Sveika, meškiuke, mano vardas Irina Aleksandrovna“. Vaikai kartoja pagal analogiją.

Ugdymo psichologė:Šiandien noriu su jumis pasikalbėti apie tai, ar turėtumėte atsistoti ir apsaugoti jaunesnius vaikus. Ir tai mums padės animacinis filmas apie zuikį, kuris buvo silpniausias.

ŽIŪRĖJIMAS ANILIZKO

Ugdymo psichologė: Kurie gyvūnai norėjo tapti silpniausiais?

Vaikai: Vaikų atsakymai.

Ugdymo psichologė: Kas, jūsų nuomone, buvo silpniausias iš animacinio filmo? Kodėl taip nusprendėte?

Vaikai: Vaikų atsakymai.

Ugdymo psichologė: Kas padėjo silpniausiems?

Vaikai: Vaikų atsakymai

Ugdymo psichologė: Puiku, vaikinai, jūs visi atidžiai žiūrėjote animacinį filmuką ir atsakėte į mano klausimus. Dabar šiek tiek pailsėkime ir užsiimkime kūno kultūra.

Vyksta muzikinis kūno kultūros užsiėmimas.

„Smagi mankšta“ (vaizdo įrašas)

Ugdymo psichologė:Šauniai padirbėta! Vaikinai, ar jums patinka gauti dovanų?

Vaikai: Vaikų atsakymai

Ugdymo psichologė: Dabar padarykime dovaną savo rankomis. Aš jums duosiu viską, ko reikia, o mes galime pagaminti boružėlę.

Vaikai: Jie pradeda kurti amatus.

Ugdymo psichologė: Atidžiai žiūrime į mane ir kartojame.

Amatų kūrimas.

Ugdymo psichologė: Na, štai mes. Kokias gražias boružes padarei. Šauniai padirbėta.

Atspindys

– Ar tau patiko zuikis? Kodėl?

– Kaip padėti silpniesiems?

Ar padėsite jaunesniems?

Atsisveikinimo ritualas „Atsisveikink su visais“

Julija Fedotova
Korekcinės pamokos vyresniems ikimokyklinukams, naudojant daugiaterapiją „Dar ir ko negalima“, metmenys

Tema klases» « Galima ir negalima»

Tikslas: korekcija neigiamų elgesio apraiškų atsiradus draudimams

Užduotys:

1. Sąmoningo požiūrio į suaugusiųjų draudimus formavimas

2. Tabu savo gyvenime išryškinimas

3. Adekvataus elgesio modelio, kai susiduriama su draudimais, formavimas

Įranga: projektorius, animacinis filmas« Galima ir negalima» (rež. Milchinas, popierius, pieštukai.

Pamokos eiga:

Asadovo eilėraščio ištraukos skaitymas

Tai uždraustažaisti futbolą po langais

Ir atnešk šuniuką į namus iš sąvartyno.

Tai uždrausta tvartas yra tarsi šturmas tvirtove

Ir mesti smėlio bombą nuo stogo.

Animacinių filmų žiūrėti negalima iki vėlumos,

Tai uždrausta saldus pyragas prieš pietus

Tai uždrausta lipti pro langą į gatvę,

Tai uždraustašaudyti gyvūnus timpa.

Klausimai vaikams:

1. Ką tau draudžia tėvai?

2. Ką draudžia darželio auklėtojos?

3. Kaip jautiesi išgirdusi žodį? « tai uždrausta»

4. Kaip reaguojate į suaugusiųjų draudimą?

5. Norite, kad suaugusieji nustotų jums tarti žodį. « tai uždrausta» bet jie pasakė tik žodį « Gali» ?

Pažiūrėkime animacinis filmas, ir sužinokite, kas gali atsitikti, jei viskas vyksta visada Gali.

Dinaminė pauzė.

Vaikai suskirstyti į dvi komandas. Viena komanda vaizduoja mažą žmogų « Gali» . Jie šypsosi ir pritardami linkčioja galva ir rankomis. Kita komanda apsimeta mažu žmogumi « tai uždrausta» . Jie susiraukia, purto galvas iš vienos pusės į kitą ir mojuoja rodomaisiais pirštais. Tada apsikeiskite vaidmenimis.

Klausimai vaikams:

1. Iš kurio mažo žmogaus animacinis filmas ar patiko geriau?

2. Kuris žmogus svarbesnis? Kodėl?

3. O tu visada draugauji su žodžiais « tai uždrausta» (Klausimas turėtų būti detaliai nurodytas su pavyzdžiais, kad vaikai suprastų savo protestus prieš žodį « tai uždrausta» )

4. Kaip Gali susidraugauti su žodžiu tai uždrausta?

Atsakymą į paskutinį klausimą pateikia suaugęs:

Turime suprasti, kodėl tu negali net tada, Gal būt, daugiau to nebenorėsite daryti. Norėdami tai išsiaiškinti, pažaisime žaidimą

Pratimas "Atsisakymas"

Vaikai vaidina suaugusiųjų, o mokytojas – vaiko vaidmenį. Jis atsisuka į "suaugusieji" su įvairiais prašymais. Vaikų užduotis yra atmesti prašymą ir motyvuoti atsisakymą.

Prašymų pavyzdžiai:

1. Gali Ar į darželį pasiimsiu tikrą plaktuką ir vinis?

2. Gali Ar man suvalgyti sniego ir čiulpti varveklą?

3. Ar galiu išardyti kompiuterį?, ir tada aš jį surinksiu?

4. Gali Ar visą dieną žiūrėsiu televizorių?

5. Gali Aš nemiegosiu naktį?

6. Gali Ar aš lakstysiu aplink autobusą jam važiuojant ir garsiai rėksiu?

Jūs man atmetėte visus mano prašymus, bet aš nesupykau, neverkiau ir neįsižeidžiau, nes gerai man paaiškinote kodėl tai uždrausta, aš viską supratau ir nebenorėjau to daryti. Susidraugavau su žodžiu « tai uždrausta» ir kviečiu jus tapti draugais.

Meno terapija pratimas:

Nupieškite žmogų pagal vardą « tai uždrausta» kad patiktų visiems. Tada sugalvokite, ką jis draudžia ir kodėl.

Baigus piešti, piešiniai pakabinami ant stovo.

Publikacijos šia tema:

Konsultacija „Vaikų ir suaugusiųjų santykiai: ką daryti ir ko negalima“ Ne viskas gyvenime pavyksta taip, kaip norėtume, o kartais aplinkybės pasirodo stipresnės už mus. Nesėkmės akimirkomis norime.

Žaidimas skirtas grupiniams užsiėmimams su 5-7 metų vaikais darželyje. Naudojamas žinioms apie planetas ir kosmosą sustiprinti. Tikslas.

mmDidaktinis žaidimas apie gyvybės saugą „Kas galima, kas ne“ Ikimokyklinis amžius yra pats svarbiausias laikotarpis, kai jis formuojasi.

Deja, daug nelaimingų atsitikimų nutinka namuose. Mūsų namai pilnai užpildyti įvairia buitine technika ir chemikalais. Mano užduotis yra.

Individualios korekcinės pamokos apie iotizuotų garsų automatizavimą naudojant IKT santrauka 2 pamoka 1. Dvigarsių tarimas su kirčiavimo pokyčiais: ya-ya-ya e-e-ee yu-yu-yu 2. Iotizuotų garsų automatizavimas žodžių gale: ya-ya-ya.

Individualios korekcinės pamokos apie garso automatizavimą [l], naudojant IKT, santrauka 2 pamoka 1. Garsas „L“ – kartojamas tarimas. 2. Garso „l“ automatizavimas atvirkštiniuose skiemenyse: al-ol-ul-yl yal-yol-yul-il (žr. pristatymą,.

Individualios korekcinės pamokos apie garso automatizavimą [R] naudojant IKT santrauka 2 pamoka 1. Garsas „r-r-r“ yra ilgas ir slenkantis tarimas garsiai, tyliai, šnabždėdami. 2. Garso „r“ automatizavimas atvirkštiniuose skiemenyse: ar-or-ur-yr.



Atsitiktiniai straipsniai

Aukštyn