Игра с описание как изглежда. Дидактическа игра „Как изглежда? Поздравления. Упражнение "Нашите помощници"

Схема на конспект на урока

Предмет: "Какво прилича на какво."

Възраст на учениците: 6-8 години.

Тип урок: изучаване на нов материал.

Цел на урока: развитие на вербалните функции на дивергентното (творческо) мислене

Цели на урока-

Образователни (образователни, овладяващи различни видове предметни дейности):

    Допринесе за развитието на умението за участие в процеса на намиране на решения на проблемите на несъзнателните слоеве от опит

Развитие (формиране на способности Да се самостоятелно изграждане на нови начини на действие (саморазвитие) :

    подобряване на асоциативните механизми на мислене

    допринасят за премахване на реципрочността в работата на мозъчните полукълба

    насърчаване на развитието на въображаемото мислене и въображението

Образователни (развитие на лични качества) :

    Насърчаване на развитието на комуникационни умения, способността да слушате събеседника

Оборудване и технически средства за обучение

Речник : въображение, креативност.

Материали и оборудване, използвани от учителя:топка, 2 комплекта картинки

Планирани резултати:

Метасубект:

придобиват знания за понятието асоциация;

овладяване на логическите действия на анализ, обобщение, класификация, изграждане на разсъждения и позоваване на известни понятия

прилагане на придобитите знания в променени условия.

Комуникативен:

Работа в група, по двойки, изслушване на събеседника, владеене на диалогична форма на реч, преговаряне и достигане до общо решение.

Регулаторни:

Изберете действия в съответствие със задачата, развийте независимост.

лични:

Развитието на добра воля, уважение един към друг.

резултати

Критерии за оценка

Метасубект

комуникативен

Учебна ситуация:навлизане, актуализиране на познавателни и аналитични дейности въз основа на личния опит на учениците чрез диалог

    желание да слушате събеседника и да водите диалог;

    способността да изразяват своето мнение и да аргументират своята гледна точка;

Активно се включва в диалога, слуша с интерес учителя, подкрепя диалога, излагайки свои версии и давайки аргументи

когнитивен

Учебна ситуация:получаване на нови знания

    прилагане на личен опит при определяне на основната концепция (асоциация)

    произволно съзнателно словесно изказване

    овладяване на логическите действия на анализ, обобщение, класификация, изграждане на разсъждения и позоваване на известни понятия;

Регулаторен

Учебна ситуация:

    формиране на умения за оценка на учебните дейности в съответствие със задачата;

    формиране на умения за конструктивно действие дори в ситуация на провал;

Адекватно оценява действията си, в случай на неуспех се опитва да разбере причината за неуспеха.

Учебна ситуация:отражение

    овладяване на началните форми на когнитивна и личностна рефлексия;

Адекватно оценява постиженията си, точно се позиционира на "планината на знанието", задачата представлява интерес

Лична

формиране на значение

Учебна ситуация:рефлексивно-оценъчен характер

    мотивация в работата върху резултата;

Редовно проявява интерес към задачи, в които се предвижда определен резултат

самоопределяне

Учебна ситуация:получаване на нови знания

    приемане и развитие на социалната роля на ученика;

    развитие на добронамереност, уважение един към друг.

Активно участва в образователни и познавателни дейности, адекватно оценява своите образователни резултати, разбира значението на личния принос за постигането им

стойност
ориентация

Учебна ситуация:получаване на нови знания

    формиране на цялостен поглед върху света в неговото многообразие

Възприема света като цялостна система. Може да извършва микро- и макроанализ на обекти (да го разглежда като отделна система и да покаже ролята му в системата на по-високо ниво на йерархия)

Етапи на работа

Сценично съдържание

(дейност на учителя)

Детски дейности

Вход

Поздравления

Въведение в темата

Мотивация

Планиране, поставяне на цели

Цели за учениците:

Настройте се за работа като част от урока (организационно и емоционално)

Цели и задачи на учителя:

Създайте благоприятна психологическа атмосфера в класната стая;

Включете всички ученици в работата

Установяване на взаимодействие между всички предмети в урока;

Методи за организация на работата:

контактна игра.

Проблемни въпроси

игра на асоциации

Форма на организация на труда: челен, индивидуален.

Поздравяване, създаване на емоционално настроение за работа, силна мотивация

Поздравява учениците. Предлага ритуал за поздрав.

Метод на поздрав

Участниците ще трябва да се поздравят, но не просто така, а в същото време да си фантазират.

Като начало те си представят, че се срещат с близък приятел или приятелка, която не са виждали отдавна.

Следващото нещо, което учителят иска, е да си представи участниците, че са извънземни. Как мислиш, че се поздравяват?

Моли участниците да си представят, че са в чужда страна - може би Индия или Япония.

Моли участниците да се преструват, че са пингвини

Сега участниците си представят, че са срещнали свой много добър, близък приятел или приятелка, която не са виждали от няколко месеца.

А сега ми кажи, освен че се поздравихте, какво направихте? Какво е вашето качество, собственост, която трябваше да приложите тук?

Каква според вас е темата на днешния урок?

Искате ли да се научите да мислите извън кутията, необичайно? Намирате неочаквани решения на проблеми?

Защо смятате, че това е необходимо?

Участниците се разхождат из стаята - мълчаливо, без да говорят с никого. Участниците се поздравяват по този начин, ако са много добри приятели. (30 секунди)

Участниците поздравяват всички, които познават. (30 секунди)

поздравяват се по предварително определен начин, проявявайки изобретателност и въображение.

Участниците отговарят на въпроса

Докоснете се до понятията въображение и фантазия

Отговор

Учениците отговарят на въпроси и слушат отговорите един на друг.

Основен.

Оценяване на знанията на учениците

Докладване на нова информация (въвеждане)

Формиране и развитие на умения

Цел за учениците:

Подобряване на асоциативното мислене, вербалните способности,

Развийте въображение, въображение

Цел за учителя:

Запознайте учениците с понятията асоциация;

Подобряване на асоциативните механизми на мислене

Допринасят за премахване на реципрочността в работата на мозъчните полукълба

Насърчаване на развитието на въображаемото мислене и въображението

Методи за организиране на работата: използване на проблемни въпроси и задачи, тренировъчни упражнения.

Форми на организация на труда: индивидуален, челен.

Те могат доста лесно да възпроизвеждат своите асоциации при изпълнение на упражнения;

Използвайте оригинални изображения.

Критерии за определяне на нивото на внимание и когнитивна активност на учениците, техния интерес към изучавания материал:

Интерес към работата;

Методи за мотивиране на образователната дейност на учениците:

промяна на дейностите, използване на различни педагогически технологии, създаване на условия за лична самореализация на учениците чрез възможността да изразят собственото си мнение по обсъжданите въпроси.

Понятието "асоциация" се въвежда като образ-дума, възникнал върху оригинала

Упражнение „Асоциации за бягане“

Сега ще хвърляме топка един на друг, докато назоваваме всяко съществително. Например, хвърлям топката на Николай, наричайки думата "въртележка". Николай бързо извиква всяка дума, която му хрумне за „въртележката“ и връща топката обратно. Следващият ще каже своята асоциация в отговор на хвърлената му дума. Нека се опитаме да го направим бързо, без да мислим дълго време.

Въпреки привидната си простота, упражнението често създава трудности за участниците. Това може да се изрази в съобщения, че нищо не идва на ум, в дълги паузи, дори раздразнение. Някои участници се опитват да преодолеят възникналото напрежение, като реагират с предварително подготвени думи. Учителят по време на упражнението не се фокусира върху това. Основната цел на водещия е да създаде атмосфера, благоприятна за спонтанно генериране на асоциации.

Когато упражнението приключи, можете да попитате участниците какви трудности са срещнали по време на изпълнението му, на какво са обърнали внимание по време на работата.

Упражнение "Необичайни изобретения"

Учителят демонстрира изображения на необичайни предмети (Приложение 1), задачата на участниците е да отговорят на въпроса от снимката:

Какво е това?

Какво е необходимо?

Упражнение „Невероятни истории“.

Това упражнение е адаптирано от техниката за разказване на карти за игра на Norma Leben.

Учителят поставя набор от снимки пред групата и казва, че всеки от участниците, когато му е редът, може да отвори две снимки. Обяснява се, че групата ще трябва да измисли история, използвайки изображението в картинките.

Учителят започва разказа и дава тон на развитието на сюжета. С развитието на сюжета картините се подреждат в спирала, развиваща се от центъра по посока на часовниковата стрелка. Учителят трябва да се увери, че в заговора не са включени разрушителни, нехуманни идеи.

междинно отражение

Хареса ли ви получената история? Какво проработи, какво не?

слушам

Участниците изпълняват упражнението

Изпълнете упражнението, могат да си помагат взаимно при трудности, като предлагат свои собствени отговори

Направете упражнението, измислете история

Отговаряйте на въпроси, анализирайте резултата и приноса си към общата кауза

Консолидиране на учебен материал.

Цел за учениците:

Определете основното ниво на развитие на уменията;

Научете се да изразявате мислите и чувствата си устно

Цел за учителя:

Използване на техники за повишаване на мотивацията на учениците за консолидиране на нов материал.

Методи за организиране на работата:

Тренировъчно упражнение с комуникативен характер.

Форми на организация на труда: парна баня.

Критерии за постигане на целите и задачите на този етап от урока:

Успешно завършване на упражнението;

Удовлетворение от свършената работа.

Методи за мотивиране на учебната дейност на учениците:

промяна на дейностите, създаване на условия за лична самореализация на учениците чрез възможността да изразят собственото си мнение по обсъжданите въпроси.

Упражнение „Моите асоциации“ „Фокусирайте се върху съседа си отдясно (вляво). Спомнете си всичките му добри прояви по време на нашата работа, всичко, което каза, направи. Сега решете кое от описанията на природата, времето, сезоните, които сте срещнали в литературата или измислени от вас, отговаря на вашите впечатления от този човек. Когато всички са готови, всеки от нас на свой ред ще разкаже на съседа описанието, което е възникнало в съзнанието му.

Това упражнение позволява на всеки участник да получи лично ориентирана обратна връзка, като в същото време естеството на задачата е насочено към развитието на асоциативни механизми.

Разделете се по двойки на случаен принцип

Изпълнете упражнение

Обобщаване на уроците. Отражение. DZ дискусия.

Цел за учениците:

По време на размисъла определете

нивото на собствените си постижения и трудности по изучаваната тема, да изградят индивидуалната си траектория на развитие по изучаваната тема.

Цел за учителя:

- обобщете урока, като конструирате траектория за по-нататъшна работа по овладяване на нова тема за всеки ученик;

Създаване на благоприятен психологически климат в екипа

Рефлексия по метода "Споделяне".

Как се чувствахте по време на урока?

Хареса ли ви заниманието? Беше ли полезно и защо?

Ритуал за сбогуване.

Учителят моли да застане в кръг и да се държи за ръце. Казва, че всички са се справили чудесно и си благодари.

Участниците се редуват да говорят за урока, за тяхното благополучие

Участниците застават в кръг, хващат се за ръце, редуват се да благодарят на другите.

Приложение 1




Водещият моли всеки участник да си представи настроението си. Настроението трябва да бъде описано: какъв цвят е и как изглежда и т.н. Упражнението се изпълнява в кръг. След това участниците са помолени да нарисуват настроението си (извършва се в "Дневник на обучението, сесия 1"). След това всеки участник предава своята рисунка на съседа си. Задачата на съседа е да познае какво настроение е показано на снимката.

За по-нататъшно успешно промотиране участниците трябва да разширят понятията „чувства“ и „емоции“, да им дадат имена и да опишат характеристиките на тяхното въздействие върху човек.

Завършване на урока. Отражение.

Въпроси:

  • Какви проблеми на други участници се оказаха близки до вас?
  • Какви нови начини за решаване на проблема научихте днес?
  • Какви характеристики на изображението на настроението ви изненадаха?

5. Сбогом. Ритуал. D / задача.Изпълнете 1 стъпка към Хармонията - "Аз съм успешен и професионалист"

Урок 2. Светът на чувствата и емоциите

Подготовка. Загрявка. Кажи го, чичо.

Групата е разделена на три или четири подгрупи. Всяка подгрупа получава еднакъв набор от въпроси от обучителя. Цел: Отговорете на всички въпроси в списъка възможно най-бързо и точно и дайте отговорите на обучителя. Отборът сам определя тактиката на играта: всичко се прави заедно, отговорите се търсят успоредно в няколко области, всеки отговаря за един от въпросите. Треньорът не трябва да предлага варианти за работа по задачата, достатъчно е да се отбележи, че играчите са свободни да избират тактиката на играта.

По правило листът, който се предава на отборите, трябва да съдържа броя на въпросите на база: въпрос - една минута от играта. Даване на 10 мин. за да намери всички отговори, обучителят трябва да подготви списък от 10 въпроса.

Примерни въпроси:

1. Имената на колко участници в обучението започват с буквата "К" и съдържат буквата "к" в пълните си имена?

2. Колко прозореца има в коридора на първия етаж на нашата сграда?

3. Какво пише на входната врата на помещението, където се провежда обучението? Колко стола има в тази стая?

4. Разберете от Анна в кой град е родена.

5. Колко луминесцентни лампи има в кабинета на секретаря?

6. Разберете кое е любимото ястие на Дмитрий Билан? (можете да посочите името на всеки друг певец, изпълнител, телевизионно предаване, за което е възможно тази седмица).

7. Как се казва членът на тренировъчната група, който живее на улица Tayozhnaya?

8. Колко джоба има в якето, което Елена носи?

9. Кой е любимият виц (име на всеки член)?

10. Колко офики растат на алеята пред хотела?

Дискусия.Как се почувствахте, когато получихте задачата? Емоциите и чувствата ви промениха ли се до края на задачата? да Не? Защо?

Въведение в темата. Играта на К. Фопел "Дъга".

По време на играта участниците са поканени да използват цветовете на дъгата, така че духът им да стане свеж и незамъглен, освободен от всичко неприятно: от всички тревоги, тревоги и безрадостни мисли. За да направят това, те трябва да станат и да започнат да се движат из стаята. В началото на движението участниците трябва да си представят, че цялата стая е изпълнена с червен въздух.

Треньорът води упражнението според следните инструкции:

Погледнете този лъчист червен въздух, който ни заобикаля и вдишайте неговата свежест. Ако искате, можете дори да докоснете това прекрасно червено или да помиришете прекрасния му аромат. (15 секунди)

Продължете да се движите из стаята и сега си представете, че цялата стая е изпълнена с оранжев въздух. Можете да вдишате този цвят, да го докоснете... Не мислите ли, че оранжевият въздух мирише на портокали? (15 секунди)

Вижте, сега въздухът около нас пожълтя! Насладете се на светещия жълт въздух. Изглежда, че се печете на слънце! Вдишайте това жълто сияние, докоснете го. (15 секунди)

Цветът на въздуха около нас се промени. Сега излъчва зелена светлина. Това е цветът на пролетните листа. Май нагазихме в пролетта. Почувствайте прекрасната му свежест и аромат... (15 секунди)

Чудесата идват! Въздухът изведнъж започна да играе с всички нюанси на синьото. Докоснете цвета на бездънното утринно небе! Насладете се на сияйното синьо! Разперете ръце като криле и бавно се издигнете през синьото пространство... (15 секунди)

Вижте, въздухът около нас постепенно се сгъстява и цветът му от син плавно се превръща в син. Това е цветът на морето. Не можеш да откъснеш очи от него!

Синият въздух изглежда по-плътен, иска ти се да го разпръснеш с ръце, като вода. (15 секунди)

И накрая въздухът в стаята ни стана лилав. Докоснете го с ръце и усетете дълбочината му. Вдишайте цвета на вечерната прохлада.,. (15 секунди)

А сега си представете как излизате от последния цвят на дъгата и виждате светлината, която сега изпълва нашата стая. Отърсете остатъците от всички цветове и усетете как ги усещате.

Сега вървете бавно и спокойно до мястото си.

Въпрос:кой цвят беше хубав? Какъв цвят предизвика неприятни емоции и защо?

Главна част.

Участниците в играта се редуват да казват кое време на годината, природно явление, време е подобно на текущото им настроение. По-добре е възрастен да започне сравнения: „Настроението ми е като бял пухкав облак в спокойно синьо небе, а твоето?“ Упражнението се изпълнява в кръг. Възрастният обобщава: какво е настроението на цялата група днес: тъжно, весело, смешно, ядосано и т.н. При тълкуване на отговорите на децата трябва да се има предвид, че лошо време, студ, дъжд, мрачно небе, агресивно елементи показват емоционален стрес.

Сцена. Светлоотразителни.

Упражнение за комплименти.

Седнали в кръг, всички се хващат за ръце, след което, гледайки в очите на съседа, му казват няколко мили думи, можете да го похвалите за нещо. Получателят на комплимента кима с глава и казва: „Благодаря ви, наистина го оценявам!“ След това прави комплимент на съседа си, упражнението се изпълнява в кръг. Психологът насочва вниманието на децата към факта, че зрителният контакт е важен в тази игра.

Това приключва нашия урок, довиждане!

Урок 26. Опашки.

цели

  1. Развитието на емоционалната сфера на децата,
  2. Развитие на визуално внимание, логическо мислене, визуална памет,
  3. Развитие на вербални и невербални комуникационни умения,
  4. Развитие на малките мускули на ръката,

5. Развитие на произвола на умствените процеси.

материали

Параван за приказка, герои от приказка, цветни моливи, работни листове за деца, стихотворение на С. Я. Маршак „За момчетата и момичетата“, пръстен.

Сцена. Организационни.

Поздравления. Упражнение "Нашите помощници"

Психолог: „Да кажем здравей, за това потриваме дланта си в дланта на съсед отляво. Тогава ще се поздравим с колене, рамене, гръб, стъпала, чела..."

Сцена. Мотивиращ.

Уводен разговор

Днес на урока ще се опознаем по-добре и ще видим, че всеки от нас е специален. Е, нека те погледна. Всеки има очи, всеки има ли две очи? Всеки има нос, всеки има уста, зъби, две химикалки, никой няма три? Аааа, деца, всички сте еднакви.



Психологът поддържа изразителна пауза при думата „същото“, като дава възможност на децата да се възстановят и да се възмутят. Когато те се възмутиха: „Ние сме различни“, психологът казва: „Ама къде сте различни? Ето краката, ето ръцете, ето ушите и т.н. А, косата е различна? Характерът различен ли е? Добре, убедихте ме, да видим по какво се различавате един от друг. Децата, заедно с психолог, изброяват по какво се различават един от друг: характер, външен вид, навици, мисли, вътрешен свят.

След като децата споделиха впечатленията си, че всяко от тях е специално, предучилищните се отправят към горското училище. Спомнят си каква приказка са слушали в последния урок.

Сцена. Практичен.

Приказка "Опашки".

Психолог: „В началото на урока ще ви разкажа и покажа продължението на нашата приказка ...“

В горското училище се изучават различни животни: катерица, заек, вълче, лисиче, мече, мишка, миеща мечка, коте и други животни и птици. Животните си помагаха, защото всяко правеше нещо по-добре от другото: Мечето беше най-силното, така че когато трябваше да вдигне или премести нещо, те го викаха на помощ. Фокс беше най-добрият в логическите пъзели и помагаше на другите да се справят с математиката. Катеричката най-добре бършеше дъската. Всички животни бяха приятелски настроени и въпреки че имаха спорове, бързо настъпи примирие. Всеки ученик се опита да разбере и приеме другия такъв, какъвто е. През зимата някои животни смениха палтата си. Катеричката също се преобрази и не спираше да се възхищава на новия си тоалет и най-вече на пухкавата си опашка. В междучасието животните играеха на скок и Заекът случайно настъпи опашката на Катерицата. Чу се силен писък. Катерицата започна да плаче, а Заекът се извини с треперещ глас:

Случайно, прости ми, моля те.

Не, няма да! - отговори Белочка с негодувание.

Но защо? - уплаши се Заекът.

Защото го направи нарочно! Да да. Ти... ми завиждаш. В края на краищата, вие нямате толкова красива пухкава конска опашка!

Не е вярно – изкрещял Заекът. - Не съм ревнив и много си харесвам конската опашка.

Но Катерицата и аз имаме по-добра опашка от теб, Заек. Признай го! — намеси се Фокс.

Заекът не се нуждае от дълга опашка - опита се да убеди всички Мечето.

А ти. Плюшено мече, опашката също се провали - извикаха Катерица и Лисица в един глас.

Последва истински спор.

Всички животни защитаваха само опашките си. Те викаха, опитвайки се да се убедят. Но звънецът звънна за урока ... И Учителят-таралеж влезе. Гледайки учениците, Таралеж забеляза, че има някакъв конфликт.

Какво стана? – попитал Учителят. - За какво се ядосвате и защо се преместихте на чужди места?

Няма да седна със заека, защото има малка опашка - каза катерицата.

И няма да седна с вълчето, защото той обижда опашката ми - каза Мечето.

Значи опашките ви скараха? – изненада се Еж.

Ние не сме приятели с безопашати! - извика Лисицата.

А, значи от днес "опашатите" и "безопашатите" учат в клас? - бавно продължи Ежко. - Но само ти грешно сподели.

Защо? - възмутиха се животните.

Трябваше да бъдете разделени на големи и малки, на хищници и тревопасни, не забравяйте за цвета на козината, очите и други разлики. - Таралежът внимателно погледна в очите на всеки ученик. Той видя там и срам, и негодувание, и тъга. - А колко приятели ще имате след подобна подялба? Ще бъдеш сам. Всички животни мълчаха.

Учебният ден продължи. Имаше уроци, промени. Но катерицата вече не си играеше със заека, а мечката вече не помагаше на „опашатите“.

Имаше подигравки и обидни прякори. Домашните опашати и безопашати ученици тръгнаха по различни пътища.

Вълчето все пак напусна училището. Вървеше бавно, наслаждавайки се на слънцето, топлия вятър, миризмата на растения, цветя...

По средата на пътя той чу странен звук. Подобно на лаещите кучета. Звукът се приближаваше много бързо и Вълчето видя ядосаните кучета. С всички сили се втурна да бяга. Кучетата бързо се приближаваха към него. Вече се усещаше горещият им дъх и се чуваше тракането на зъби. Но къщата е много близо! Малкото направи последния тласък. Той е спасен! Вълчето все още седеше със затворени очи и чуваше как неканени гости се отдалечават от къщата му. „Жив ли съм? — помисли си Вълк. - Глава, лапи непокътнати. Ами опашката? Къде е опашката? Как да съм безопашат? Хлипайки, Вълчето с ужас си представи как приятелите в училище ще му се смеят. „Как да бъда? С кого мога да бъда приятел сега? И с кого ще седна на едно бюро утре? - с тези мисли вълчето заспа ...

В този момент трябва да прекъснете приказката и да дадете възможност на децата да познаят как може да завърши. Без коментари или оценки. И след като учениците изразят мнението си, приказката може да бъде продължена.

Утрото дойде. Вълчето бавно се приближаваше към училището.

Ела при нас! - Обади се на приятел Фокс. Сведох очи. Вълчето седна при "безопашатите" животни. В класа настъпи тишина. „Ами Вълк? Защо се държи толкова странно? – мислеха учениците. — Случило ли му се е нещо?

В пълно мълчание вълчето разказа всичко, което му се е случило, сподели своите преживявания и мисли. Опашатите и безопашатите зверове си представиха тези събития с ужас и след това се втурнаха да прегърнат своя приятел.

Жив ли си! жив! И ти си с нас! И всичко останало няма значение.

Наистина ли само такова нещастие може да ви докаже, че е най-важното нещо на света? – попита учителят учениците.

Искаме всички ученици в Горското училище отново да играят заедно, да учат заедно, да си помагат и да се подкрепят в трудни моменти, - отговори Фокс и всички момчета бяха напълно съгласни с него.

Мисля, че от вас зависи да сбъднете това желание! Учителят се усмихна и каза тържествено:

Така да бъде!

„Хубаво е, че всички сме толкова различни, че има какво да научим един от друг“, помислиха си животните, играейки заедно и приемайки всеки такъв, какъвто е.

2. Пръстова гимнастика(Вижте Приложение 2)

Комплекс 2. Упражнение "Масаж на ушите", "Кръстосани движения", "Поклащане на главата", "Хоризонтална осмица", "Симетрични рисунки", "Люлеене на мечка", "Извиваща се поза".

3. Упражнение "Момчета и момичета"(Вижте Приложение 1)

Дидактически материал: стихотворението на С. Маршак "За момчетата и момичетата", цветни моливи, формуляр със задача.

Психологът чете стихотворение на децата:

От какво са направени момчетата?

От охлюви, черупки

И зелени жаби.

От това са направени момчетата!

От какво са направени момичетата?

От сладкиши и торти

И всякакви сладкиши.

Ето от какво са направени момичетата!

Психологът кани децата да мечтаят и да рисуват момичета и момчета под формата на сладкиши, различни играчки, всякакви предмети.

След като рисунките са завършени, психологът ги разглежда заедно с момчетата, отбелязва най-добрите от тях и достойнствата на всяка работа.

Момчетата и момичетата си дават труда един на друг.

4. Упражнение "Нарисувай го!".(Вижте Приложение 1)

Начертайте липсващите детайли на учениците от Горското училище.

Играта "Пет имена"

Двама играчи, момче и момиче (представители на два отбора), застават пред две линии. По сигнал трябва да вървят напред (първо едното, след това другото), като правят пет стъпки и за всяка крачка без ни най-малка грешка, колебание (без да нарушават ритъма) произнасят някакво име (момчета - имената на момичета, момичета - имената на момчетата). На пръв поглед това е проста задача, всъщност не е толкова лесно да се изпълни. Победител е този, който се справи с тази задача или успее да назове повече имена.

Можете да посочите пет други думи (по тема: животни, растения, битови предмети и т.н.). Има много такива думи и не всеки ще може да вземе 5 думи и да ги произнесе една след друга без забавяне в ритъма на стъпката.

6. Упражнение "Къщи".(Вижте Приложение 1)

Спомнете си всички животни и кой в ​​коя къща се е скрил. След това затворете лявата страна на листовката с длан и свържете всяко животно с къщата му от дясната страна.

7. Упражнение "Графична диктовка".(Вижте Приложение 1)

Начертайте модел по клетки.

Сцена. Светлоотразителни.

Вера Костюченко
Дидактическа игра "Как изглежда?"

Тема на урока:"Как изглежда?"

Възраст на целевата група: II младша група.

Цел на безвъзмездната помощ:развитие на въображението и креативността.

Цели на безвъзмездната помощ:

Развитие на логическо мислене, творчески способности. Разширяване на речниковия запас. Развитие на комуникацията в общуването помежду си.

Алгоритъмът за работа със слайдове

Слайд #1:Заглавна страница

Слайд #2:

Здравейте момчета.

Днес ни дойде на гости едно зайче.

Той иска да играе с нас, мечтае.

Той мисли какво е това? (Отговори на деца).

Какви обекти са подобни на кръг? (отговорите на децата).

Слайд #3:Какво се крие зад облаците? (Отговори на деца).

Слайд #4:Топката прилича ли на кръг? (отговорите на децата).

Слайд #5:Телевизорът прилича ли на кръг? (Отговорите на децата).

Слайд #6:Слънцето кръгло ли е? (отговорите на децата).

Слайд #7:Бъни има много приятели. Той обича да си играе с тях

криеница. Познайте гатанката:

„Меки лапи,

и драскотини по лапите. (отговорите на децата).

Слайд #8:Как говори котката? (Отговори на деца).

Слайд #9:И още една гатанка:

„Носи сива жилетка,

но крилете са черни,

виждате - двадесет двойки кръжат,

и крещи... (Отговори на деца).

Слайд номер 10:Нека всички се превърнем в гарвани. Как плаче врана? (Отговори на деца).

Слайд номер 11:Момчета, зайчето обича да рисува. А ти? (отговорите на децата). Какво виждаш? (отговорите на децата).

Как изглеждат облаците? (отговорите на децата). как

много интересни неща си измислил!

слайд номер 12:Вижте в какво превърна художникът зайчето

облаци? (Коте, пиле).

слайд номер 13:Бъни ти казва: „Довиждане! Много добре!

Ще се видим отново."

Направи си сам дидактически игри за деца в предучилищна възраст

Черникова Наталия Валентиновна, възпитател на MBDOU d / s № 24 "Полянка" от комбиниран тип, Кстово, област Нижни Новгород
Описание на работата:Неотложна задача на предучилищното образование е цялостното умствено и интелектуално развитие на децата. Най-активната форма на възпитателно въздействие са дидактически насочените игри, специално организирани от възпитателя. В процеса на дидактическа игра детето не само придобива нови знания, но и ги обобщава и затвърждава. С цел цялостно развитие на децата от начална предучилищна възраст е изготвено дидактическото ръководство "Знам всичко". Може да се използва и при работа с по-големи деца, ако изберете игри, които са подходящи за възрастовите характеристики.
Описание на помощта:
Дидактическото помагало се състои от шперплатов калъф и 2 кръга с картинки, представляващи грамофонни плочи, свободно въртящи се върху метални пръти. Дължината на дидактическото помагало трябва да бъде малко по-малка от диаметъра на 2 плочи с цел удобно завъртане на изпъкналите части. Ръководството включва няколко двойки кръгове с картини, събрани по лексикални теми.

Процесът на създаване на дидактическа игра:

1. Вземете шперплат. Изрежете 2 части с правоъгълна форма, свържете една с друга с помощта на бримки.
2. В горната част на дидактическото ръководство изрежете прозорец под формата на шестоъгълник, в който ще се вижда един сектор от първия и втория кръг.
3. Поставете 2 метални пръта в долната част на водача.


4. Вземете записи.


5. Намерете селекция от снимки по изучаваните теми.


6. Разделете плочите на 4, 5, 6 сектора в зависимост от броя на картинките. Залепете картинки във всеки сектор, като ги изберете според лексикалните теми, така че на лявата плоча снимките да са по посока на часовниковата стрелка, а на дясната - обратно на часовниковата стрелка. Сдвоените плочи трябва да бъдат маркирани чрез залепване в центъра на кръг от самозалепващо се фолио от същия цвят и ръб от цветна електрическа лента.
7. Отворете ръководството и поставете сдвоените пластини върху металните пръти.


8.Затворете капака на надбавката и можете да играете. В един от прозорците е поставена картина, двойка към която се избира чрез превъртане на друг кръг. В тези игри една снимка от 1-ви кръг трябва да съответства на една картина от 2-ри кръг.


Мишена:обобщаване на знанията на децата от начална предучилищна възраст.
Има много опции за игра. Всичко зависи от задачите и материала, преодолян от децата.
Ръководството ви позволява да решите задачи:
- да развиват познавателната активност;
- сензорно развитие (възприятие за цвят, форма);
- да формират елементарни математически представи;
- подобряване на граматическата структура на речта;
- развиват фината моторика и координацията око-ръка.

Дидактическа игра "Кой къде живее?"

Задачи:да се консолидира способността да се прави разлика между домашни и диви животни, да се назовават правилно, да се знае местообитанието, името на жилището; да се развият фини двигателни умения на пръстите
Напредък на играта:учителят кани децата да разгледат предложената картина в 1-ви сектор от лявата страна, да назоват животното върху него. Разпознайте домашно или диво животно. Вземете снимка с желаното жилище от дясната страна, като завъртите кръга. Назовете правилно жилището.

Дидактическа игра "Кой какво яде?"

Задачи:да консолидира знанията на децата за начина на живот на животните, за тяхното хранене;
развиват фините двигателни умения на пръстите.
Напредък на играта:учителят кани децата да разгледат предложената картина отляво, да назоват животното върху нея. Сравнете изображението на храната за това животно вдясно, като завъртите кръга.


Дидактическа игра "Майки и техните малки"

Задачи:упражнение за съпоставяне на възрастно животно и дете, в правилното формиране на имената на малките, като се използват суфиксите -onok-, -enok-, -ata-, -yata-, -ok-; развиват логическото мислене, фините двигателни умения на пръстите, речника.
Напредък на играта:първо детето разглежда изображението на възрастно животно отляво, разпознава и правилно го назовава. Определя дали животните са домашни или диви. След това завърта десния кръг със снимки на малки животни. Намира правилното малко, спира кръга, назовава правилно малкото.


Дидактическа игра "Съберете броя на предметите"

Задачи:формират елементарни математически представи, упражняват за съотнасяне на броя и броя на обектите в рамките на 5; развиват фините двигателни умения на пръстите, вниманието.
Напредък на играта:учителят кани децата да разгледат предложената фигура отляво, да я назоват правилно, след това да вземат снимката отдясно, броят на елементите, на който съответства на тази фигура.

Дидактическа игра "Цветни картинки"

Задачи:затвърдете знанията за цветовете; способността за съпоставяне на предмета и цвета; подобряване на граматичната структура на речта; развиват фините двигателни умения на пръстите, вниманието.
Напредък на играта:учителят кани детето да разгледа обекта в прозореца вдясно, да го назове. След това чрез завъртане вземете цветен правоъгълник отляво, съответстващ на цвета на обекта, назовете цвета и посочете с думи атрибута на обекта.
Например червена кола или синя топка

Дидактическа игра "Как изглежда"

Задачи:консолидиране на знанията за геометрични фигури; упражняване на използването на думите "кръгли", "квадратни", "триъгълни"; развиват фини двигателни умения на пръстите, внимание.
Напредък на играта:учителят кани детето да разгледа обекта в прозореца вдясно, да го назове. След това чрез завъртане вземете геометрична фигура отляво, съответстваща на формата на обекта, назовете геометричната фигура и означете с думи атрибута на обекта.
Например кръгъл кок, триъгълна пирамида

Случайни статии

нагоре