«Кров. Кровоносна система. Учительські університети Речовина, що виробляється лейкоцитами на чужорідний білок

Цілі уроку:

Освітні: узагальнити та систематизувати знання учнів про склад та функції крові, будову кровоносної системи та значення імунітету.

Розвиваючі: розвивати вміння застосовувати отримані знання на практиці при наданні першої медичної допомоги за всіх видів кровотечі;

Виховні: вести пропаганду здорового способу життя; відзначити негативний вплив нікотину, алкоголю та наркотиків на роботу органів кровообігу.

Обладнання: таблички з номерами команд, емблеми конкурсів для всіх учасників, відомості для журі; папір щодо термінологічного диктанта; картки із цифровою інформацією; картки із текстами завдань; вата, бинти, джгут, носовичок для надання першої медичної допомоги.

Клас ділиться на 4 команди, кожна з яких заздалегідь вигадує собі назву. На початку уроку учні обирають кольорові фішки (кожен колір дає можливість брати участь в одному з конкурсів). Конкурси оцінює журі.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вчитель повідомляє цілі та завдання уроку, оголошує умови проведення гри, представляє журі. Учні вибирають кольорові фішки та займають місця за ігровими столами.

ІІ. Перевірка знань учнів. (Проводиться у вигляді ігор-конкурсів – див. Додатки до уроку.)

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

1. Виставлення оцінок за термінологічний конкурс ( див. у Додатку до уроку конкурс “Терміни”).

2. Оцінки за участь у конкурсах.

3. Загальні підсумки та висновки.

ДОДАТОК
до уроку на тему “Кров. Кровоносна система. Імунітет”.

Конкурс "Терміни"

Умови: вчитель читає визначення, усі учні на місцях записують по порядку терміни. Після закінчення диктування по одному учаснику від кожної команди (що мають жовту фішку) виходять до столу журі, де проводиться перевірка їх робіт (вчитель читає визначення, а конкурсанти називають терміни). Журі виправляє помилки та ставить оцінки учасникам конкурсу, які тепер, маючи зразок відповіді, протягом 10 хвилин перевіряють роботи своєї команди.

  1. Судини, які несуть кров від серця. ( Артерії)
  2. Шлях крові від правого шлуночка до лівого передсердя. ( Мале коло кровообігу)
  3. Коливання стінок судин, спричинені змінами тиску крові в судинах у ритмі скорочення серця. ( Пульс)
  4. Група крові універсальний донор. ( 1 або 00)
  5. Рідка частина крові. (Плазма)
  6. Речовина, що входить до складу еритроцитів. ( Гемоглобін)
  7. Кровоносні судини, якими кров рухається до серця. ( Відня)
  8. Препарат із вбитих чи ослаблених мікроорганізмів. ( Вакцина)
  9. Білі кров'яні клітини. ( Лейкоцити)
  10. Здатність організму захищатись від інфекційного впливу. ( Імунітет)
  11. Людина надає частину своєї крові для переливання. ( Донор)
  12. Речовина, що виробляється лейкоцитами на чужорідний білок чи організм. ( Антитіло)
  13. Кров, насичена киснем. ( Артеріальна)
  14. Рух крові кровоносними судинами. ( Кровообіг)
  15. Найбільша судина. ( Аорта)
  16. Червоні кров'яні клітини. ( Еритроцити)
  17. Процес пожирання сторонніх тіл лейкоцитами. ( Фагоцитоз).
  18. Кров, насичена вуглекислим газом. ( Венозна)
  19. Спадкове захворювання, що виражається у схильності до кровотеч у результаті не згортання крові. ( Гемофілія)
  20. Шлях крові від лівого шлуночка до правого передсердя. ( Велике коло кровообігу)

Конкурс "Про що говорять ці цифри"

Умови: у конкурсі беруть участь гравці, які мають синю фішку. Бали будуть набирати ті гравці, які швидше за інших згадають, що означають наступні цифри та числа.

  1. 90% (кількість води у крові).
  2. 300 г (маса серця).
  3. 60-80 разів/хв (кількість серцевих скорочень).
  4. 120 днів (тривалість життя еритроцитів).
  5. 0.9% (кількість NaCl у крові).
  6. 0.8 с (тривалість серцевого циклу).
  7. 5 млн/мм 3 (кількість еритроцитів).
  8. 0.5-1 мм/с (швидкість струму крові у капілярах).
  9. 120/80 мм рт. ст. (Нормальний артеріальний тиск крові).
  10. 2.5 см (діаметр аорти).
  11. 30-50 см/с (швидкість струму крові в аорті).
  12. 6-9 тис/мм 3 (кількість лейкоцитів).

Конкурс "Знайди помилку"

Умови: команди отримують тексти (за жеребкуванням), в яких допущені помилки. Протягом 1-2 хвилин у групах триває робота з виявлення помилок, потім гравець має червону фішку, зачитує текст та коментує помилки.

Тексти до конкурсу "Знайди помилку"

1. Лейкоцити.

Лейкоцити – білі кров'яні клітини. Вони дрібніше(більше) еритроцитів, мають ниткоподібне(амебоїдне) тіло та добре виражене ядро. В 1 мм 3 крові їх від 9 до 15 тис. (6-9 тис.). Як і еритроцити, лейкоцити не здатнісамостійно пересуватися (здатні активно пересуватися). Лейкоцити пожирають бактерії, які у організм. Такий спосіб харчування називається піноцитозом(Фагоцитоз). Крім того, особлива група лейкоцитів виробляє імунні тіла. клітини(речовини), здатні нейтралізувати будь-яку(Специфічну) інфекцію. Вивченням захисних властивостей крові займався І.П.Павлов(І.І. Мечніков).

2. Еритроцити.

Еритроцити - червоні кров'яні клітини. Вони дуже малі. В 1 мм 3 їх 10 млн. (5 млн.). Зрілі еритроцити мають дрібні ядра(Не мають ядер). Це клітини кулястий(двоягнутий коржик) форми, не здатні до самостійного руху. Усередині клітин знаходиться гемоглобін – з'єднання білка та міді(Заліза). Еритроцити зароджуються в селезінці(у червоному кістковому мозку), а руйнуються в червоному кістковому мозку(Селезінка). Основна функція еритроцитів – транспорт поживних речовин(Газів). Захворювання, пов'язане із зменшенням кількості еритроцитів у крові, називається тромбофлебітом(малокровістю).

3. Лімфатична система.

Лімфатична система – додаткова до артеріальною(венозною) і є частиною серцево-судинної системи. Капіляри сліпозамкнуті та кров(лімфа) рухається по них у двох(одному) напрямках. Лімфатична система – посередник між клітинами тіла та кров'ю, забезпечує організм киснем та поживними речовинами(Звільняє від продуктів розпаду). Лімфатичні судини не мають(мають) клапанів. Особливі освіти – лімфатичні вузли зосереджені у грудній порожнині(По всьому організму в рухомих місцях). Вони виконують бар'єрну функцію, тут утворюються тромбоцити(лімфоцити). Склад лімфи та крові подібний(Різний).

4. Серце.

Серце – двигун крові у організмі. Це трикамерний(чотирьохкамерний) м'язовий орган, розташований у черевний(Грудної) порожнини. Маса серця біля 1 кг(300 г). І зовні, і всередині серце вистелене одношаровим епітелієм (зовні – сполучна тканина). Усередині - клапанний апарат, що забезпечує струм крові тільки в одному напрямку. Шлуночки розділені неповний(повною) перегородкою, і тому артеріальна та венозна кров змішуються(Не поєднуються). Найбільша вена(Артерія), що несе кров від серця - аорта - починається від лівого шлуночка. Серцевий цикл триває 0,8 хв(Сік).

Конкурс “Прийом у травмпункті”

Умови: у конкурсі беруть участь хлопці, які мають білу фішку. Вони мають надати першу медичну допомогу “потерпілому” (завдання обирають жеребкуванням).

1. У потерпілого сильна кровотеча на лівому передпліччі, кров йде поштовхами, колір крові червоний.

Відповідь. Тип кровотечі – артеріальний. Необхідно накласти джгут. Він накладається на одяг (щоб не пошкодити шкіру) вище за рану до зупинки кровотечі. Джгут можна тримати трохи більше 1.5-2 годин (щоб викликати некрозу). На рану – стерильна пов'язка. Потерпілого необхідно доставити до лікарні.

2. У постраждалого зупинка серця внаслідок електрошоку.

Відповідь. Необхідно знеструмити потерпілого, потім терміново почати виконувати непрямий масаж серця у комплексі зі штучним диханням. Внаслідок дії струму може бути спазм м'язів, тому розтиснути зуби потерпілому можна з використанням ножа чи палички. На рот і ніс потерпілого накладається чиста хустка, в легені вдується повітря з частотою 18-20 разів на хвилину, масаж серця - ритмічні натискання на нижню третину грудини - з частотою 60-70 разів/хв.

3. У потерпілого травма черепа: розсічений лоб, рясна кровотеча, кістка не пошкоджена.

Відповідь. Необхідно промокнути рану серветкою, прикласти до рани згорнуту в кілька разів марлю і накласти кругову пов'язку або "шапочку". Потерпілого доставити до медпункту для накладання швів.

4. У потерпілого садна на коліні, кровотеча слабка, рана забруднена.

Відповідь. Рану промити кип'яченою водою чи розчином марганцівки, шкіру навколо рани обробити йодом чи зеленкою, можна закрити рану бактерицидним пластиром, пов'язка не обов'язкова.

Конкурс “Повідомлення”

Умови: виступають учасники команд, які підготували повідомлення (регламент – 3 хв.).

Теми повідомлень.

  1. Серцево-судинні захворювання та їх профілактика.
  2. Вплив алкоголю, тютюну, наркотиків працювати ССС.
  3. Значення фізичних вправ для зміцнення ССЗ.
  4. Навіщо потрібні щеплення?
Урок – огляд знань на тему «Кров. Кровоносна система"

Мета уроку: систематизувати, розширити знання про кров та кровоносну систему. Клас розбитий на чотири групи. Учням на початку уроку лунають кольорові фішки (кожен колір дає можливість брати участь в одному з конкурсів

Конкурс «Знайди помилку»
Умови: команди отримують тексти (за жеребкуванням), в яких допущені помилки. Протягом 1-2 хв у групах йде робота з виявлення помилок, потім гравець, який має червону фішку, зачитує текст та коментує помилки.
Т е к с ти до конкурсу «Знайди помилку».

1. Еритроцити.
Еритроцити – червоні кров'яні клітини. Вони дуже малі. У 1 мм3 їх 10 млн. (5 млн). Зрілі еритроцити мають дрібні ядра ( не мають ядер). Це клітини кулястої ( двояковогнутий коржик) форми, не здатні до самостійного руху. Всередині клітин знаходиться гемоглобін - з'єднання білка та міді ( заліза). Еритроцити зароджуються в селезінці ( у червоному кістковому мозку), а руйнуються в червоному кістковому мозку ( селезінці). Основна функція еритроцитів - транспорт поживних речовин ( газів). Захворювання, пов'язане із зменшенням кількості еритроцитів у крові, називається тромбофлебітом (малокровістю).

2. Лейкоцити.
Лейкоцити – білі кров'яні клітини. Вони дрібніші ( більше) еритроцитів, мають ниткоподібне ( амебоїдне) тіло і добре виражене ядро. У 1 мм3 крові їх від 9 до 15 тис, ( 6-9 тис). Як і еритроцити, лейкоцити не здатні самостійно пересуватися ( здатні активно пересуватися).Лейкоцити пожирають бактерії, які у організм. Такий спосіб харчування називається піноцитозом (фагоцитоз). Крім того, особлива група лейкоцитів виробляє імунні тіла – особливі клітини ( речовини), здатні нейтралізувати будь-яку ( специфічну) інфекцію. Вивченням захисних властивостей крові займався І. П. Павлов ( І. І. Мечніков).

3. Лімфатична система.
Лімфатична система - додаткова до артеріальної ( венозний) і є частиною серцево-судинної системи. Капіляри сліпозамкнуті та кров ( лімфа) рухається по них у двох ( одному) напрямках. Лімфатична система - посередник між клітинами тіла і кров'ю, забезпечує організм киснем і поживними речовинами ( звільняє від продуктів розпаду). Лімфатичні судини не мають ( мають) клапанів. Особливі утворення - лімфатичні вузли зосереджені у грудній порожнині ( по всьому організму в рухомих місцях). Вони виконують бар'єрну функцію, тут утворюються тромбоцити ( лімфоцити). Склад лімфи та крові подібний ( різний).

4. Серце
Серце – двигун крові в організмі. Це трикамерний ( чотирикамерний) м'язовий орган, розташований у черевній ( грудний) порожнини. Маса серця близько 1 кг ( 300 г). І зовні, і всередині серце вистелене одношаровим епітелієм ( зовні- сполучна тканина). Усередині - клапанний апарат, що забезпечує потік крові тільки в одному напрямку. Шлуночки розділені неповною ( повної) перегородкою, і тому артеріальна та венозна кров поєднуються ( не змішуються). Найбільша вена ( артерія), що несе кров від серця – аорта – починається від лівого шлуночка. Серцевий цикл триває 0,8 хв ( з).

^ Конкурс капітанів

Капітани команд по черзі виходять до центру зали. Їм ставлять однакову кількість питань. Часу для роздумів немає.


  1. Рух крові кровоносними судинами. (Кровообіг).

  2. Найбільша судина. (Аорта).

  3. Червоні кров'яні клітини. (Еритроцити)

  4. Процес пожирання сторонніх тіл лейкоцитами. (Фагоцитоз).

  5. Кров, насичена вуглекислим газом. (Венозна).

  6. Спадкове захворювання, що виражається у схильності до кровотеч внаслідок незгортання крові. (Гемофілія).

  7. Вода в крові складає ... (90%)

  8. Шлях крові від лівого шлуночка до правого передсердя. (Велике коло кровообігу.).

  1. Препарат із вбитих чи ослаблених мікроорганізмів. (Вакцина).

  2. Білі кров'яні клітини. (лейкоцити).

  3. Здатність організму захищатись від інфекційного впливу. (Імунітет).

  4. Кровоносні судини якими кров рухається до серця. (вени).

  5. Людина надає частину своєї крові для переливання. (Донор).

  6. Маса серця. (300г).

  7. Клітини крові, що у освіті тромбів. (тромбоцити)

  8. Хвороба при якій тиск крові знижений. (Гіпотонія).

  1. Речовина, що входить до складу еритроцитів. (Гемоглобін).

  2. Рідка частина крові. (Плазма).

  3. Група крові універсального донора. (1 або ГО).

  4. Речовина, що виробляється лейкоцитами на чужорідний білок чи організм. (Антитіло).

  5. Еритроцитів 1мм(5 млн).

  6. Кров, насичена киснем. (артеріальна).

  7. Коливання стінок судин, спричинене змінами тиску крові в судинах у ритмі скорочення серця. (Пульс).

  8. Шлях крові від правого шлуночка до лівого передсердя. (Малий круг кровообігу)

  1. Судини, які несуть кров від серця. (Артерії).

  2. Серцевий м'яз утворює. (Міокард).

  3. Лейкоцитів 1 мм (6-9 тис/мм)

  4. Кровоносні судини, стінки яких складаються з одного шару епітеліальних клітин. (Капіляри).

  5. Найбільша судина кровоносної системи. (Аорта).

  6. Хвороба, за якої тиск крові підвищений. (Гіпертонія).

  7. Серце скорочується в 1 хвилину. (60-80 разів).

  8. Розчинний білок крові. (Фібриноген)

Конкурс «Прийом у травмпункті»

Умови: у конкурсі беруть участь хлопці, які мають білу фішку. Вони мають надати ПМП «постраждалому» (завдання обирають жеребкуванням).

Завдання:
1. У потерпілого сильна кровотеча з рани на правому передпліччі, кров йде поштовхами, колір крові - червоний.
Відповідь. Тип кровотечі – артеріальний. Необхідно накласти джгут. Він накладається на одяг (щоб не пошкодити шкіру) вище за рану до зупинки кровотечі. Джгут можна тримати трохи більше 1,5-2 годин (щоб викликати некрозу). На рану – стерильна пов'язка. Потерпілого необхідно доставити до медпункту.

2. У постраждалого зупинка серця внаслідок електрошоку.
Відповідь. Необхідно знеструмити потерпілого, потім терміново почати виконувати непрямий масаж серця у комплексі зі штучним диханням. Внаслідок дії струму може бути спазм м'язів, тому розтиснути зуби потерпілому можна з використанням ножа чи палички. На рот і ніс потерпілого накладається чиста хустка, в легені вдує повітря з частотою 18-20 разів на хвилину, масаж серця - ритмічні натискання на нижню третину грудини - з частотою 60-70 разів на хв.

3. У потерпілого травма черепа: розсічений лоб, рясна кровотеча, кістка не пошкоджена.
Відповідь. Необхідно промокнути рану серветкою, прикласти до рани згорнуту в кілька разів марлю і накласти кругову пов'язку або «шапочку». Потерпілого доставити до медпункту для накладання швів.
4. У потерпілого садна на коліні, кровотеча слабка, рана забруднена.
Відповідь. Рану промити кип'яченою водою або розчином марганцівки, шкіру навколо рани обробити йодом або зеленкою, можна закрити рану бактерицидним пластиром, пов'язка не обов'язкова.

^ Конкурс "Ребуси".

Команда, яка розгадала ребус, отримує 1 бал. Якщо команда дає повну розшифровку терміну, позначеному даним ребусом - команда отримує 5 балів.


аорта


лейкоцит

кров

Конкурс «Кросворд».

1 учасник від кожної команди протягом 10 хвилин розгадує кросворд. Команда отримує стільки балів, скільки відгадав учасник.

По горизонталі:
4. Посудина, що несе кров у капіляри.
6. Омертвіння тканини ділянки серця.
10. Орган кровоносної системи, що перекачує кров із артерій у вени.
11. Відділ серця, від якого починається рух крові за артеріями.
12. Крововиливи в мозок.
13. Пристосування для зупинення артеріальної кровотечі кінцівки.
14. Омертвіння ділянки тканини.
15. Здатність органу працювати під впливом імпульсів, що виникають у ньому самому.

По вертикалі:
1. Посудина, в якій відбувається обмін газів.
2. Посудина, якою кров повертається в серце.
3. М'язовий шар серцевої стінки.
5. Прилад вимірювання тиску.
7. Захворювання, пов'язане із стійким підвищенням тиску.
8. Відділ серця, у якому закінчується коло кровообігу.
10.Коричнева скоринка, що утворюється після згортання крові.

Конкурс «Слабка ланка».

Команди по черзі ставлять питання будь-якому гравцю іншої команди (порядок: 1→2,2→3,3→4,4→1). Команда заробляє стільки балів, скільки запитань відповідає гравець.

^ Конкурс «Коли кровообігу»

По одному гравцю від кожної команди виходить до дошки та замальовує круги кровообігу. Порядок: гравці 1 та 3 команди→велике коло; 2 та 4 команди→мале коло. Перевіряють:1→2 і навпаки; 3→4 і навпаки.

1. Еритроцити.
Еритроцити – червоні кров'яні клітини. Вони дуже малі. У 1 мм3 їх 10 млн . Зрілі еритроцити мають дрібні ядра. Це клітини кулястої форми, не здатні до самостійного руху. Усередині клітин знаходиться гемоглобін – з'єднання білка та міді. Еритроцити зароджуються в селезінці, а руйнуються у червоному кістковому мозку. Основна функція еритроцитів – транспорт поживних речовин. Захворювання, пов'язане із зменшенням кількості еритроцитів у крові, називається тромбофлебітом .

2. Лейкоцити.
Лейкоцити – білі кров'яні клітини. Вони дрібніші за еритроцити, мають ниткоподібне тіло і добре виражене ядро. В 1 мм3 крові їх від 9 до 15 тис. Як і еритроцити, лейкоцити не здатні самостійно пересуватися . Лейкоцити пожирають бактерії, які у організм. Такий спосіб харчування називається піноцитоз. Крім того, особлива група лейкоцитів виробляє імунні тіла – особливі клітини, здатні нейтралізувати будь-яку інфекцію. Вивченням захисних властивостей крові займався І. П. Павлов.

3. Лімфатична система.
Лімфатична система - додаткова до артеріальної та є частиною серцево-судинної системи. Капіляри сліпозамкнуті та кров рухається по них у двох напрямках. Лімфатична система - посередник між клітинами тіла і кров'ю, забезпечує організм киснем і поживними речовинами. Лімфатичні судини не мають клапанів. Особливі утворення – лімфатичні вузли зосереджені у грудній порожнині. Вони виконують бар'єрну функцію, тут утворюються тромбоцити. Склад лімфи та крові подібний .

4. Серце
Серце – двигун крові в організмі. Це трикамерний м'язовий орган, розташований у черевній порожнині. Маса серця близько 1 кг. І зовні, і всередині серце вистелене одношаровим епітелієм. Усередині - клапанний апарат, що забезпечує потік крові тільки в одному напрямку. Шлуночки розділені неповною перегородкою, і тому артеріальна та венозна кров поєднуються. Найбільша вена, що несе кров від серця – аорта – починається від лівого шлуночка. Серцевий цикл триває 0,8 хв.

Отже, в організмі є антитіла і РТК до будь-якого довільно взятого антигену. Ці антитіла та РТК присутні на поверхні лімфоцитів, утворюючи там антиген-розпізнавальні рецептори. Надзвичайно важливо, що на поверхні однієї клітини знаходяться антитіла (або РТК) однієї й тієї ж специфічності. Один лімфоцит може синтезувати антитіла (або РТК) лише однієї специфічності, що не відрізняються один від одного за структурою активного центру. Це формулюється як принцип «один лімфоцит – одне антитіло».

Яким чином антиген, потрапляючи в організм, викликає посилений синтез саме тих антитіл, які специфічно реагують тільки з ним? Відповідь це питання дала теорія селекції клонів австралійського дослідника, Нобелівського лауреата Ф. М. Бернета (1899-1985). Згідно з цією теорією, висловленою в 1957 році і повністю підтвердженою наступними експериментами, одна клітина синтезує лише один тип антитіл, які локалізуються на її поверхні. Репертуар антитіл формується до та незалежно від зустрічі з антигеном. Роль антигену полягає лише в тому, щоб знайти клітину, яка несе на своїй мембрані антитіло, що реагує саме з ним, та активувати цю клітину. Активований лімфоцит входить у розподіл і диференціювання. В результаті з однієї клітини виникає 500 - 1000 генетично ідентичних клітин (клон), що синтезують той самий тип антитіл, здатних специфічно розпізнавати антиген і з'єднуватися з ним. В результаті подальшого диференціювання лімфоцит перетворюється на клітину, не тільки синтезує дане антитіло, але і секретує його в навколишнє середовище. Таким чином, функції антигену - знайти відповідний йому лімфоцит, викликати його поділ та диференціювання в клітину, що секретує антитіла. У цьому полягає суть імунної відповіді: у селекції необхідних клонів та його стимуляції до поділу. Динаміка первинної та повторної відповідей, згідно з теорією Бернета, - це відображення динаміки розмноження клонів клітин, що продукують антитіла до цього антигену. Толерантність - втрата клону клітин внаслідок їхнього контакту з антигеном у процесі дозрівання лімфоциту.

В основі утворення лімфоцитів-кілерів лежить той же принцип: селекція антигеном Т-лімфоциту, що несе на своїй поверхні РТК потрібної специфічності, та стимуляція його поділу та диференціювання. В результаті утворюється клон однотипних кілерів, що несуть на своїй поверхні велику кількість РТК, що взаємодіють з антигеном, що входить до складу чужорідної клітини, і здатних вбивати ці клітини.

І тут ми зустрічаємося з новими проблемами, які вже виходять за межі клонально-селекційної теорії імунітету. Перша їх: як РТК дізнаються антиген? Справа в тому, що кілер нічого не може зробити з розчинним антигеном, ні знешкодити його, ні видалити з організму. Але лімфоцит-кілер дуже ефективно вбиває клітини, що містять чужорідний антиген, тому він проходить повз розчинний антиген, але не пропускає антиген, що знаходиться на поверхні чужорідної клітини. І тому існує спеціальний механізм, так зване «розпізнавання у тих». Він полягає в тому, що РТК не дізнаються відповідний йому антиген, якщо він знаходиться у вільному вигляді, але суворо специфічно реагують з ним, якщо він знаходиться в комплексі з антигеном сумісності тканин, про який ми згадували вище. Ці антигени завжди присутні на поверхні будь-яких клітин організму і мають здатність комплексуватися з чужорідними білками, вірніше, з їх фрагментами. Таким чином, антигени тканинної сумісності утворюють «контекст», в якому (і тільки в якому!) РТК розпізнають чужорідний антиген, активуючи лімфоцит та стимулюючи його до поділу та диференціювання у повноцінний кілер.

Друга проблема, що виходить за межі клонально-селекційного принципу, – це лімфоцити-помічники. Детальне вивчення реакцій імунітету показало, що для утворення клону клітин, що продукують антитіла, або клону кілерів, необхідна участь спеціальних лімфоцитів-помічників. Самі собою вони не здатні ні виробляти антитіла, ні вбивати клітини-мішені. Але, розпізнаючи чужорідний антиген, вони реагують на нього виробленням ростових та диференціювальних факторів, які необхідні для розмноження та дозрівання антитілоутворюючих та кілерних лімфоцитів. У зв'язку з цим цікаво згадати про вірус СНІДу, що викликає сильне ураження імунної системи (синдром набутого імунодефіциту – СНІД). Цей вірус вражає саме лімфоцити-помічники, роблячи імунну систему не здатною ні вироблення антитіл, ні освіти кілерів.

І, нарешті, дуже важлива проблема: як виробляється толерантність до антигенів власного організму? У повній відповідності з теорією Бернета було показано, що якщо незрілий лімфоцит, що несе антикварний рецептор або РТК до власних антигенів, зустрічається з таким антигеном, він інактивується або гине. Таким чином, організм позбавляється клонів лімфоцитів, здатних реагувати з власними антигенами, не послаблюючи відповіді на антигени чужорідні. Важливо, що з деяких захворюваннях зберігаються «заборонені» клони, відповідальні антитілами чи кілерами на антигени власних клітин. У цьому випадку виникають важкі захворювання, такі, наприклад, як червоний вовчак, при якому уражаються власні тканини організму.

Ціль: узагальнити та систематизувати знання учнів про склад та функції крові, будову кровоносної системи та значення імунітету.

Завдання : розвивати вміння застосовувати отримані знання на практиці при наданні першої медичної допомоги за всіх видів кровотечі; вести пропаганду здорового способу життя; відзначити негативний вплив нікотину, алкоголю на роботу органів кровообігу.

Обладнання: таблички з номерами команд, емблеми конкурсів для всіх учасників, відомості для журі; папір, картки із текстами завдань; вата, бинти, джгут, носовичок для надання першої медичної допомоги.

Умови гри:

За кожну правильну відповідь на етапі команда отримує бал. Бали вписуються в маршрутний лист кожному етапі гри. За порушення дисципліни з команди знімаються бали. Облік балів веде журі у складі Свищевой Л.В-психолога школи, Джуху Р.А. - талімгера школи, Ріпної Юлії - учениці 11 класу.

Вступне слово вчителя біології.

Девіз гри:

«Зібратися разом – це початок.

Триматися разом – це прогрес.

Працювати разом – це успіх»

Генрі Форд.

1 Конкурс. Подання команд

Команда хлопчиків «Адреналін»

Ми хочемо взятися в бій,

Ось і вийшли до вас юрбою,

Змагатись раді з вами

Схрестимо у грі, як шпаги, погляди

Ми, хлопці, не зробимо

Чесно будемо тут грати

Тільки дружбою ми зуміємо

У цих турах перемагати.

Суперниці. Суперниці,

Вітаємо вас,

Бажаєте - будьте першими

Але лише після нас!

Звернення до журі

Вам судити буде не складно, помилятися неможливо: краще за нас, повірте ні. Це знає ціле світло

Команда дівчаток «Розумні серця»

Привіт, суперники – друзі

Завзяття в нас не менше.

Якщо перемогу поділити не можна,

То нехай переможе найсильніший

Перед вами, перед вами

Ми не будемо сумувати,

якщо не впораємося з питанням

будемо гумор застосовувати.

Якщо це не допоможе

Нам очок більше взяти,

Красою своєю ми зможемо

Місце перше зайняти!

Звернення до журі

Ви судите справедливо, мислите неквапливо, і оцінки, ставлячи нам, додайте один бал»

2.Конкурс "Терміни"

Запитання 1 команді

    Судини, які несуть кров від серця. (Артерії )

    Шлях крові від правого шлуночка до лівого передсердя. (Мале коло кровообігу)

    Коливання стінок судин, спричинені змінами тиску крові в судинах у ритмі скорочення серця. (Пульс )

    Група крові універсальний донор. (1 )

    Рідка частина крові.(Плазма )

    Речовина, що входить до складу еритроцитів. (Гемоглобін )

    Кровоносні судини, якими кров рухається до серця. (Відня )

    Препарат із вбитих чи ослаблених мікроорганізмів. (Вакцина )

    Білі кров'яні клітини. (Лейкоцити )

    Здатність організму захищатись від інфекційного впливу. (Імунітет)

Запитання 2 команді

    Людина надає частину своєї крові для переливання. (Донор )

    Речовина, що виробляється лейкоцитами на чужорідний білок чи організм. (Антитіло )

    Кров, насичена киснем. (Артеріальна )

    Рух крові кровоносними судинами. (Кровообіг )

    Найбільша судина. (Аорта )

    Червоні кров'яні клітини. (Еритроцити )

    Процес пожирання сторонніх тіл лейкоцитами. (Фагоцитоз) .

    Кров, насичена вуглекислим газом. (Венозна )

    Спадкове захворювання, що виражається у схильності до кровотеч у результаті не згортання крові. (Гемофілія )

    Шлях крові від лівого шлуночка до правого передсердя. (Велике коло кровообігу )

3.Конкурс “Про що говорять ці цифри ” даються цифри, потрібно обговорити з командою та дати відповіді

Завдання: 1 команда 1. 6-8 тис/мм 3 (Кількість лейкоцитів). 2. 300г (маса серця). 3. 60-70 ударів (частота пульсу дорослої людини). 4. 120 днів (тривалість життя еритроцитів). 5. 15% (людей із негативним резусом). 6. 0.8 с (тривалість серцевого циклу).

2 команда

1. 4.5-5 млн\мм 3 (Кількість еритроцитів). 2. 5 м/с (швидкість струму крові в аорті). 3. 120/80 мм рт. ст. (Нормальний артеріальний тиск крові). 4. 7 днів-(тривалість життя тромбоцитів).

5. 0,4 с (пауза – розслаблення передсердь та шлуночків). 6. 5л (загальна кількість крові в організмі людини).

Пауза. Гра з глядачами

Відгадати ребус – вакцина

Вирішити завдання:

Відомо, що серце людини скорочується в середньому 70 разів на 1 хв., при кожному скороченні викидаючи близько 0,15 л крові. Який об'єм крові перекачує ваше серце за 6 уроків?

70 х 45 = 3150 разів скорочується за 1 урок.

3150 х 0,15 = 472,5 л. крові перекачується за 1 урок

472.5 л. х 6 уроків = 2835 л. крові перекачується за 6 уроків

4.Конкурс "Знайди помилку" Умови: команди отримують тексти, в яких допущені помилки. Протягом 1-2 хвилин у групах триває робота з виявлення помилок, потім гравець зачитує текст та коментує помилки.

1. Еритроцити . Еритроцити - червоні кров'яні клітини. Вони дуже малі. В 1 мм 3 їх10 млн . (5 млн.). Зрілі еритроцитимають дрібні ядра (Не мають ядер). Це клітиникулястий (двоягнутий коржик) форми, не здатні до самостійного руху. Усередині клітин знаходиться гемоглобін – з'єднання білка таміді (Заліза). Еритроцити зароджуються вселезінці (у червоному кістковому мозку), а руйнуються вчервоному кістковому мозку (Селезінка). Основна функція еритроцитів – транспорт поживнихречовин (Газів). Захворювання, пов'язане із зменшенням кількості еритроцитів у крові, називаєтьсятромбофлебітом (малокровістю).

2. Серце .

Серце – двигун крові у організмі. Цетрикамерний (чотирьохкамерний) м'язовий орган, розташований учеревний (Грудної) порожнини. Маса серця біля1 кг (300г). Ізовні , і всередині серце вистелене одношаровим епітелієм (зовні – сполучна тканина). Усередині – клапанний апарат, що забезпечує струм крові лише одному напрямку. Шлуночки розділенінеповний (повною) перегородкою, і тому артеріальна та венозна кровзмішуються (Не поєднуються). Найбільшавена (Артерія), що несе кров від серця - аорта - починається від лівого шлуночка. Серцевий цикл триває0,8 хв (Сік).

Конкурс уболівальників - Загадки

1. Хто цілий вік у клітці? (Серце)

2.Різних груп у нас вона, але на коліру всіх одна. (Кров)

1.Кровопровід людини.(Посудина, вена, артерія, капіляр.)

2. У кого тиск завжди «на висоті»?(У гіпертоніка)

1.Досліджуючи кров, біолог Джордж Віпл встановив, що залізо є їх найважливішим компонентом.

(Еритроцитів.)

2.Два кола циркуляції якої рідини в організмі людини відкрив Вільям Гарві?

(Кров.)

1.День і ніч воно не спить,
Все стукає, стукає, стукає,
Кров'ю вени наповнює
І по венах кров штовхає.
Якщо битися перестане,
Людина вже не встане.

2.Вона в легкі тече,
Забирає кисень.
Через нирки протікає
У них усі шлаки залишає.
Через м'язи тече,

Віддає їм кисень. (Кров)

1. Буває видовий - вроджений,
А може бути набутий.
У ньому лейкоцити роль відіграють,
Нас від хвороб захищають. (Імунітет).


2.Вони без'ядерні клітини
І переносять кисень.
Коли в крові їх нижче за норму,
То анемія настає (еритроцити)

1. Артеріальні, венозні судини
Вони між собою з'єднують,
Мають дуже низький тиск,
Усі органи та тканини обплітають (капіляри)


2.Коли з крові клітини приберемо,
Побачимо рідину жовтуватим кольором.
Глюкоза, солі у ній, вода, білки.
Ви здогадалися, що це за рідина? (Плазма).

5.Конкурс “Прийом у травмпункті”

Умови учні повинні надати першу медичну допомогу постраждалому (завдання обирають жеребкуванням).

Завдання: 1. У потерпілого сильна кровотеча на лівому передпліччі, кров йде поштовхами, колір крові червоний.

Відповідь. Тип кровотечі – артеріальний. Необхідно накласти джгут. Він накладається на одяг (щоб не пошкодити шкіру) вище за рану до зупинки кровотечі. Джгут можна тримати трохи більше 1.5-2 годин (щоб викликати некрозу). На рану – стерильна пов'язка. Потерпілого необхідно доставити до лікарні.

2. У постраждалого зупинка серця внаслідок електрошоку.

Відповідь. Необхідно знеструмити потерпілого, потім терміново почати виконувати непрямий масаж серця у комплексі зі штучним диханням. Внаслідок дії струму може бути спазм м'язів, тому розтиснути зуби потерпілому можна з використанням ножа чи палички. На рот і ніс потерпілого накладається чиста хустка, в легені вдується повітря з частотою 18-20 разів на хвилину, масаж серця - ритмічні натискання на нижню третину грудини - з частотою 60-70 разів/хв.

3. У потерпілого травма черепа: розсічений лоб, рясна кровотеча, кістка не пошкоджена.Відповідь . Необхідно промокнути рану серветкою, прикласти до рани згорнуту в кілька разів марлю і накласти кругову пов'язку або "шапочку". Потерпілого доставити до медпункту для накладання швів.

4. У потерпілого садна на коліні, кровотеча слабка, рана забруднена.

Відповідь. Рану промити кип'яченою водою або розчином марганцівки, шкіру навколо рани обробити йодом або зеленкою, можна закрити рану бактерицидним пластиром, пов'язка не обов'язкова

6 Конкурс. Відгадай кросворд

По горизонталі
4. Здатність органу працювати під впливом імпульсів, що виникають у ньому самому
5. Кров насичена вуглекислим газом
7. Назвіть безбарвні клітини крові, що нагадують амеб, що виконують захисні функції.
8. Перенесення газів, поживних речовин та продуктів обміну – яка функція крові?
14. Посудина, що несе кров від серця в крові
15. Відділ серця, у якому закінчується коло кровообігу
17. Вид людей, які з'явилися близько 40 тис. років тому (кроманьйонець)

По вертикалі
1. Відділ серця, від якого починається рух крові за артеріями

2. Як називаються клітини крові, що містять гемоглобін, здатний приєднувати та віддавати кисень.

3. Посудина, в якій відбувається газообмін

6. Згортання крові, знищення хвороботворних мікроорганізмів – яка функція крові?

9. Кров у капілярах збагачена киснем

10. Як називається рідка частина крові з розчиненими в ній солями та поживними речовинами.

11. Підтримка температури тіла - яка функція крові?

12. Орган кровоносної системи, що перекачує кров

13. Захворювання, пов'язане із стійким підвищенням тиску

16. Назвіть клітини крові, що забезпечують згортання.

18. М'язовий шар серцевої стінки

Пауза. Це цікаво

Щосекунди в організмі людини руйнується від 2 до 10 млн. еритроцитів.

Сумарна площа поверхні еритроцитів людини становить 3400м.

Якщо всі еритроцити людини укласти поруч, то вийшла б стрічка, що тричі оперізує земну кулю по екватору.

В історії медицини відомий донор, який за своє життя здавав кров 624 рази.

Втрата 1/3 крові може призвести до загибелі організму. Причиною незсідання крові може бути хвороба гемофілія, яка передається по жіночій лінії, але хворіють нею лише чоловіки.

Кістковий мозок дорослої людини за 70 років життя віддає тонну лейкоцитів.

- Кількість лейкоцитів зазвичай дещо підвищується до вечора, після їди, а також після фізичної та емоційної напруги.

Якщо всі тромбоцити розташувати в ланцюжок, то вийде відстань 6000 км (від Москви до Чити).

Досвід пожвавлення ізольованого серця людини вперше у світі був успішно проведений російським вченим Кулябко А. у 1902 р. – Він оживив серце дитини через 20 годин після смерті, що настала від запалення легенів.

При фізичних та емоційних напруженнях серце перекачує в середньому за хвилину в 3-5 разів більше крові, ніж у стані спокою.

Адреналін (гормон надниркових залоз), солі кальцію та інші біологічно активні речовини збільшують частоту та силу серцевих скорочень.

Іони калію, брадикінін та інші, біологічно активні речовини зменшують частоту та силу серцевих скорочень.

Жартівливий тест

1. Що з перерахованого не є хворобою?
а) Малокровість;
б) Білокровість;
в) холоднокровність.

2. Який нерв є у нашому організмі?

а) Блукаючий;

б) Втік;

в) Сліпий;

г) Втрачений.

3. Які шляхи проходять усередині людини?
а) Життєві шляхи;
б) Повітряні шляхи;
в) Дихальні шляхи;
г) Водні шляхи.

4. Який хімічний елемент бере участь у перенесенні кисню організмом людини?
а) Кальцій;
б) Залізо;
в) алюміній;
г) Свинець.
5. Що, на думку вчених, постійно виникає у мозку людини?
а) Коротке замикання;

б) Дуговий розряд;
в) Біоструми;

г) Віялове відключення.

6. Що є у волосся людини?
а) Цибулина;

б) Бульба;
в) Шишка;

г) Коробочка.
7. Що відбувається зі шлунком після поглинання незручної їжі?
а) Він засмучується;
б) Він засмучується;
в) Він ображається;
г) Він ображається.

8. Де у людини найтовстіша шкіра?
а) На спині;
б) на колінах;
в) на підошвах;
г) На щоках.
9.Як називається зміна шкіри людини (шорсткість), коли організму холодно чи людина відчуває сильне емоційне збудження?

а) Зміїна шкіра;

б) Гусяча шкіра;

в) Риб'яча луска;

г) Пір'яний покрив.

10. Яка температура тіла зазвичай буває у хворої на грип людини?
а) Мінусова;

б) Нормальна;
в) Підвищена;

г) Кімнатна.

11.Як називаються мікроорганізми, які провокують виникнення інфекційних хвороб?
а) Здихачі;
б) Збудники;
в) збурювачі;
г) Підбурювачі.

12. Що заважає отрутам заподіяти шкоду організму?
а) Імунітет;
б) Апетит;
в) апендицит;
г) Авторитет.
13. Як просто називається дитяча хвороба, при якій розпухають привушні залози?
а) Хрюшка;
б) Свинка;
в) Кабанчик;
г) Порося.
14. Що отримує пацієнт на руки після рентгенівської зйомки?
а) Знімок;

б) Відеокліп;
в) кінофільм;

г) Премію "Оскар"
15. Чим має доторкнутися пацієнт до кінчика носа в кабінеті невропатолога?
а) Кінцем мови;
б) вказівним пальцем;
в) Локтем;
г) Коліном.

16. Що нерідко втрачає людина за сонячного удару?
а) Терпіння;
б) Совість;
в) Свідомість;
г) Почуття гумору.

7Конкурс “Повідомлення”

1.Вплив алкоголю на організм людини (презентація)

Виступ дівчаток

1.На морі, чи на суші
Щоб не було лиха,
Не пий у жодному разі
Ти "вогненної води".

2.Наклейками обвішана
І вабить слабаків,
З бідою та горем мішана
З глибини віків.

3.Отрава несусвітня
Для тіла та душі.
Не бачать у житті світлого
Вбивці-алкаші.

4.Пол-літрами та чарками
Виміряно роки.
Доріжка, п'яною стежкою,
Веде на край завжди.

5.Пройде чимало часу,
Щоб зло викорінити.
Зрадити б всю забуття,
Без оковитої можна жити.

6.Кого закликати до відповіді?
Хочемо дізнатися усі ми.
І де той вихід до світла
З цієї п'яної темряви?

2. Вплив куріння на організм людини (презентація)

Хлопчики

1.Ми розповімо вам вірші

Про шкоду куріння.

Ви у відмові від звичок.

Виявіть запопадливість.

2. Сигарета – це отрута.

Нехай запам'ятає старий і молодий:

Дасть вона вам лише склероз,

Рак, бронхіт, туберкульоз.

3.Якщо куриш ти тютюн.

Скоро буде у легких рак

Сигарети ти кидай,

Життя своє швидше рятуй

4Якщо друг тобі частенько

Пропонує закурити,

Ти подумай гарненько,

Чи варто з таким дружити.

5Добре тому живеться.

Хто не палить і не п'є,

Хто здоровий спосіб життя

Змалку завжди веде

6Якщо довго жити хочете,

Цигарки не курите,

Найчастіше спортом займайтеся

І взимку гартуйтеся!

Поки наше журі підбиває підсумки гри, ми відгадаємо загадку.Що на світі найдорожче ? Найдорожче у світі - це здоров'я. Якщо людина хвора, їй ніякі багатства не потрібні. Кожна людина відповідає за своє здоров'я. Давайте складемо кластер, який показує, які фактори сприятимуть нашому здоров'ю. Учасники гри записують їх на постері, а гості нашого заходу записують на серцях та вішають на постер біля дошки. Порівняємо наші записи.

Народне прислів'я говорить: «Що посієш, те й пожнеш».

Легше попередити хворобу, аніж лікувати, тому потрібно постаратися не хворіти.
Якщо ви будете здоровими, то наше майбутнє у надійних руках. Тільки зі здоровими людьми можна збудувати міцне життя.

На цьому наш захід добіг кінця.

Виступ журі, нагородження переможців.

Всім вам бажаю здоров'я, щастя та щасливого життя. Будьте здорові

Конкурси

Адреналін

Розумні серця

1.Представлення команд

Максимальний бал-3

2.Терміни

10 питань – за кожне запитання по одному балу

Максимальний бал-10

3. Про що говорять ці цифри

6 цифр - за кожну правильну відповідь-1 бал

Максимальний бал-6

4. Знайти помилку

8 помилок, за кожну знайдену помилку 1бал

Максимальний бал-8

5.Прийом у травпункті-по 2 досліди

За кожну показану дію з поясненням-5 балів

За показ дії-3 бали

За пояснення-2 бал

Максимальний бал-10

6.Відгадати кросворд

17 питань – за кожне запитання по 1 балу

Максимальний бал-17

7. Повідомлення

Презентація-5 балів

Вірші-3 бали

Максимальний бал-8

Максимальний бал-62



Випадкові статті

Вгору